Mélytengeri internet
TudománySokak rémálma a búvárkodás közbeni okostelefon-nyomkodás, de a projektek célja ma még a tudományos munka segítése.
Tommaso Melodia, a kutatás vezetője szerint egy víz alatt használható drótnélküli technológia valós idejű adatgyűjtést és -elemzést tenne lehetővé, ami ma még nem áll a tudomány rendelkezésére. Példaként említi, hogy az azonnal rendelkezésre álló adatokból villámgyorsan kiderülne, ha valahol cunamiveszély van, és a riasztást azonnal tovább tudnák küldeni az okostelefonnal rendelkezőknek. Ez pedig emberéleteket menthetne meg.
A felszínen jól működő WiFi olyan frekvenciatartományt használ, ami a víz alatt nem használható, ezért például a NOAA víz alatti eszközei más frekvenciájú jelekkel kommunikálnak a felszíni jelzőbójákkal, ami aztán már a szokványos módon továbbítja az adatokat. Ám mindenhol másféle eszközök dolgoznak a világon, másféle kommunikációs frekvenciát használva, tehát a valós idejű adatgyűjtés ma még csak álom. Ha Melodia és csapata sikerrel jár, akkor gyakorlatilag bárhonnan bármikor elérhetőek lesznek az adatok egy laptop vagy egy okostelefon segítségével, azaz megvalósul a mélytengeri internet.
A kutatók most még egy tóban tesztelik az eszközt, de ha az egész világon elterjedne, akkor nagyban erősíthetné a határokon átívelő tudományos munkát. Számtalan olyan felhasználási lehetőség nyílna meg, ami ma még utópisztikusan hangzik, például folyamatosan nyomon lehetne követni a tengeri emlősök vagy a halak mozgását, és módosítani ennek függvényében hajózási útvonalakat, és így tovább. Arról még nem esett szó, hogy a közösségi oldalak víz alatti használata mikorra várható, de remélhetően azért az még odébb van, amikor tabletekkel merül majd a búvárok többsége...
[ buffalo.edu nyomán ]