Visszatértek a delfinek
KörnyezetvédelemHosszú évek kitartó munkájával sikerült úgy megtisztítani az Elbát, hogy a delfinek is újra megjelentek.
Annak idején műanyag hulladék úszott a víz felszínén, a néhány megmaradt hal a felszínen próbált levegőt kapkodni. Különösen a keleti országrészben levő Elba folyó állapota volt tragikus, Némerország újraegyesítése előtt valamennyi szennyvizet tisztítás nélkül engedték bele. A kutatók már akkor tudták, hogy rengeteg mérgező anyagot visz magával a folyó a tengerbe, ami miatt az itt élő halak mind megbetegedtek, a kifogott állatokon bőrbetegségeket figyeltek meg.
A folyó újjáéledésében nagy szerepe volt annak, hogy a parton levő ipari üzemeket bezárták, szennyvíztisztókat helyeztek üzembe, és mindenhol szigorítottak a környezetvédelmi szabályokon. Nem csak az Elba, hanem a többi német folyó képe is megváltozott, és manapság már nem szokatlan látvány a habokban lubickoló disznódelfin sem. Csak az elmúlt évben több, mint 200 alkalommal figyeltek meg itt tengeri emlősöket. Ezek az állatok azokat a kisebb halakat követik, amikre vadászni szoktak- a tisztább víz miatt visszatértek a halak, és velük együtt a delfinek.
Ma már tudjuk, hogy a régi szemlélet hibás volt: úgy vélték, a folyóba kerülő szennyvíz gyorsan eltűnik a tengerben, és akkor nincs is vele gond. Ám a mérgező anyagok egy része az üledékbe kerül, és egy-egy áradás idején ismét a felszínre kerül. Ma már egészen máshogy kezelik a szennyvizet, többféle eljárással tisztítják, tehát a folyóba nem kerül további mérgező anyag illetve hulladék. Először a nagyobb méretű szemetet szűrik ki, aztán jönnek a további lépések amíg tiszta víz nem lesz a végeredmény.
A németországi és más európai folyók állapota rohamosan javul, ám Kína továbbra is mértéktelenül szennyezi folyóit. Vajon lehetne példa az ázsiai ország számára az, hogyan oldották meg a környezetszennyezés kérdését az öreg kontinensen? Bár vannak együttműködések a kutatók között, és léteznek környezetvédelmi szabályok is Kínában, ezeket alig tartatják be jelen pillanatban. Így az ottani folyók is halottá válnak. Arról pedig nem is szólva, hogy a víz tisztítása még csak egy lépés, a folyók korábbi, természetes állapotától még mindig messze vannak Németországban is, hiszen a partmenti fejlesztések, a mederszabályozások komoly hatással vannak az élővilágra. De a németek legalább ezt az első, fontos lépést megtették már.
[ A DW nyomán ]