Korallzátonyból szivacszátony?
TudományKutatók szerint a jövőben teljesen megváltozhat a trópusi korallzátonyok élővilága.
Dr James Bell volt a vezető szerzője annak a tanulmánynak, ami a Global Change Biology című szaklapban jelent meg. A szivacsokkal foglalkozó tudós szerint ha az évszázad végéig tényleg megritkulnak a korallok, a helyüket a szivacsok vehetik át a zátonyokon. Mindez azért számít aránylag új feltevésnek, mert korábban a többség úgy vélte, az algáké lehet majd a főszerep ezeken a zátonyokon, ami azt jelenti, hogy nagyon lecsökkenne a biodiverzitás, és sokkal kevesebb halat lehet majd fogni. Ám a szivacsok ellenállóbbak a korallokra veszélyes változásokkal szemben, tehát a tudósok szerint ezeké lesz a domináns szerep, nem az algáké.
Mindezt a több egyetemet képviselő kutatók arra alapozzák, hogy 200 millió évre visszamenőleg vizsgálták a zátonyok változását. Korábban is volt már savasodásra példa, ami a korallok pusztulásához vezetett, ám ezzel egy időben megnövekedett a szivacsok száma. Emellett több olyan helyszínen is felméréseket végeztek, ahol a korallzátonyok már nem egészségesek, így a Karib-térségben vagy az Indiai-óceánban, és ezeken a helyeken is a szivacsok elszaporodását figyelték meg.
Dr Bell rámutatott, hogy a szivacsok fontos szerepe ellenére eddig a kutatások többsége a korallok jövőjére koncentrált. Ez persze érthető, hiszen a korallzátonyokon él a tengeri fajok negyede. De a hosszú távú hatások miatt arra is figyelni kell, hogy a kevésbé veszélyeztetett szivacsokkal mi lesz, a szivacszátonyok milyen szerepet tölthetnek be a tenger élővilágában.
[ scoop.co.nz nyomán ]