Felfedezés kontinensnyi távolságból
TudományAz internet csodája: egy ukrán diák egy webkamera képén vett észre valami igazán érdekeset, ami a tudósokat is meglepte.
A döbbenetes jelenettől meglepett fiú nem tétovázott, azonnal emailt írt Kanadába, a Neptune rendszert üzemeltető egyetemre. A fiú arra rájött, hogy valami emlősállat lehetett, de a fajt nem tudta beazonosítani. Azt sem tudta, létezik-e bizonyos ceteken kívül olyan emlős, ami eljuthat a kamera 894 méteres mélységébe. Ezt a kérdést már a tudósoknak kellett megválaszolni. ők mindenesetre örültek, hogy valaki jelezte nekik a különös esetet, még a szakemberek is elsiklanak időnként a hosszú órás felvételek visszanézésekor egy-egy jelenet felett. Az ukrán diák viszont szerencsére jól érezte, hogy ez egy érdekes pillanat.
A szakemberek megállapították, hogy egy elefántfóka volt az a bizonyos emlős, ami a nyálkahalat elkapta. Egyedül ezek a fókák képesek ebbe a mélységbe lemerülni, de arról még nem volt felvétel, mire vadásznak ezek az állatok. Különösen érdekessé tette a tudósok számára a dolgot az, hogy pont nyálkahalat evett a fóka, ugyanis ezt a jellemzően elhullott állatokkal táplálkozó mélytengeri halat a testüket borító nagy mennyiségű nyálka miatt elkerülik a ragadozók. Már korábban is találtak nyálkahalat elefántfókák gyomrában, de a vadászat pontos módját nem ismerték. Most már viszont látták, hogy nem harapta vagy tépte áldozatát a fóka, hanem egyetlen villámgyors szippantással nyelte le.
A büszke ukrán diák pedig a felfedezés után még inkább úgy érzi, a tengerbiológiával szeretne foglalkozni felnőttként is. Már most is a biológia a kedvenc tárgya az iskolában, és továbbra is lelkes nézője marad a Neptune kameráinak.
[ theprovince.com nyomán ]