Víz alatti múzeum Kenyában
KülföldEgy 17. századi hajó roncsának nyughelyéből alakítanak ki látványosságot.
Mombasa környéke a 17. században nagyon forgalmasnak számított, portugál, arab és brit felfedezők járták ezeket a vizeket, és időnként véres összecsapások zajlottak itt. A víz alatti régészek szerint még sok roncs lehet itt a víz mélyén, és ezeknek a látogathatóvá tétele fellendíteni a turizmust a környéken. Az országban egyébként is visszaesett a látogatók száma a politikai bizonytalanság illetve az Indiai-óceánon garázdálkodó kalózok miatt 2007-2008-ban, ám azóta ismét növekednek a bevételek. Most viszont már olyan új vonzerőt jelentő látványosságokat szeretnének az iparágban, ami a hagyományos strandoló-szafarizó turistákon kívül más rétegeket is megmozgatnának.
Ennek érdekében merült az ország két hivatásos víz alatti régésze (nincs is több rajtuk kívül) a Santo Antoninio maradványainál. Az egyik lehetőség az lenne, ha teljes mértékben meg akarnák óvni a lelőhelyet, a kamerák felszerelése lenne és azok képeit nézhetnék a látogatók. A Santo Antonión kívül más egyéb ismert roncsok is nyugszanak a tengerben, amelyek érdekelhetnék az utazókat. Afrikában még nem túl jelentős a kulturális örökségre alapozott turizmus, a fejlesztés érdekében Kenya Egyiptommal működik együtt. Évről évre kerülnek elő új leletek, 2008-ban például egy 14. századi hajó roncsára bukkantak alig tíz méter mély vízben. Az első feladat egyelőre még az, hogy minden lelőhelyet és hajót alaposan dokumentáljanak. Ilyen munkákban más országok szakértői is segítenek, a kínaiak például egy Ming-korabeli hajó roncsánál.
Más országokban már van példa arra, hogy tudatosan alakítanak ki víz alatti múzeumokat: Kínában egy gigantikus terv keretén belül mutatnának be egy 800 éves roncsot, de Kanada, az Egyesült Államok, Ausztrália is fantáziát látott a búvárokat vonzó víz alatti tárlatokban. Egyiptomban pedig Alexandria városban terveznek hasonlót. Természetesen egy ilyen projekthez pénz szükséges, illetve szakemberek: a két kenyai víz alatti régész Kínában és Egyiptomban tanult, mert a kontinensen máshol nem is lett volna erre lehetőségük. Olyan felkészült vezetőkre is szükség lesz majd, akik a látogatókat tudják kalauzolni a víz mélyén. Az iparág szereplői igyekeznek minden támogatást megadni a várható bevételnövekedés és munkahelyteremtés reményében.
[ allafrica.com nyomán ]