»» ««

Nem csak a tonhalakat fogják ki

Környezetvédelem

Egy Új-Zélandról származó videofelvétel nagy vihart kavart, mert bemutatja mi minden esik áldozatul a halászatnak.

A tonhal népszerű, keresett árucikk a boltokban, ezért a lehető legtöbbet próbálják kifogni ezekből az értékes állatokból. Ám arról kevesen számoltak be eddig, hogy is zajlik ez az ipari halászat. A Greenpeace a közelmúltban tett közzé egy videót, ami elég jó képet ad e tevékenységről: egy helikopterpilóta osztotta meg felvételeit a szervezettel. A halászokkal dolgozott együtt 2009-ben amikor a sokkoló képeket rögzítette, most pedig nevének elhallgatását kérve nyilatkozott a látottakról.

A felvételek szerint a hajók fish aggregation device (FAD) nevű szerkezeteket használnak a halak csalogatására, ám amikor a hálókat összehúzzák, nem csak értékes tonhalak rekednek benn. Egyrészt rengeteg fiatal, még nem feldolgozható hal pusztul el, másrészt manták, marlinok, bálnák kerülnek a kereskedelmileg értéktelen "hulladék" közé. Ez az, amit aztán a tengerbe visszadobnak: a Greenpeace becslése szerint 200,000 tonnáról van szó évente. Új-Zéland nagy felháborodást váltott ki a felvételek bemutatása, és a változtatásra felszólított halászati cégek egy része vállalta is, hogy a jövőben új, kevésbé természetkárosító eljárásokat honosítanak majd meg. A vásárlókat arra kéri a környezetvédelmi szervezet, hogy a boltokban azokat a tonhaltermékeket válasszák, amelyek fenntartható halászatból származnak.




 1. Bunny 2011 dec 03. 11:06  
Ez szinte minden állati eredetű ételnél felmerülő probléma, és 99%-ra veszem hogy most tuti nem lesz változás benne, amíg az egész világon válság van. Ha az embereknek lesz pénze, megnézik mi honnan származik, de addig az olcsót veszik. És az olcsó azt jelenti, hogy jobb ha nem tudod honnan származik és hogy készül. Legyen az zsúfolt csirkefarm kontra karpilgáló pipik, vagy éppen vonóhálós halászat. De vehetjük azt is, hogy a boltba a 3x annyiba kerülő magyar terméket veszed avagy a sokkal olcsóbb külföldit. Mondjuk külföldországokban legalább megadják a lehetőséget a választásra azzal, hogy jelölik milyen forrásból származik a husi (szárnyasoknél pl. a tartás módját) itthon max a tojás kódjából lehet kisilabizálni - aztán rájönni, hogy mind ugyanolyan.
Ez van, el kell menni vegetáriánusnak.

Merülőhelyek

Sha´ab Sabina

Egypt, Red Sea

3/5 db alapján:átlagosan érdekes(átlag: 3.6) átlagos nehézségű
max: 20m, látótáv: 10-25m , driftes

napihajós megközelítészátony merüléshomokos élőhely korallos, trópusi élővilágteknős legalább 1.5m-es hal

Látogasd meg és lájkold facebook csoportunkat, videóinkat pedig a Vimeo csatornánkon is elérheted.
A fórumban leírtakért a divecenter.hu felelősséget nem vállal, az kizárólag a hozzászóló magánvéleménye.

Powered by babelrabbit engine © 2004-2024 Bunny - All rights reserved
Az oldal szöveges és képi tartalmának felhasználásáról az impresszumban tájékozódhatsz.
Impresszum / Adatkezelés