Teszt: Bare ruhák hideg vízhez
FelszerelésekAmi a májusi Adriában is megfelelő hővédelmet nyújt, abban lehet bízni- száraz- és nedvesruhát teszteltünk.
A Bare Elasteket kézbe véve is érezhető, mennyivel rugalmasabb az anyaga, mint a hagyományos neoprén. A belső, plüss hatású borítás csúszik a bőrön, egyszerűsíti a ruha felvételét. Bár a ruha használója megpróbálkozott a vékony lycra aláöltözettel, de a gyakorlat azt igazolta, hogy erre nem igazán van szükség, mert a ruha önmagában is elég meleg, és ilyesmi nélkül egyszerűbben fel is vehető. A kar- és lábmandzsettákat nyilván illik kímélni, mert amíg nincs rajtuk sérülés, a tapasztalat szerint igen jól zárnak. Érdemes kitapasztalni, hogy érdemes belebújni az Elastekbe, a harmadik-negyedik alkalommal a 7 mm-es vastagsághoz képest már elég gyorsan ment az öltözés.
A ruha a 13-16 fokos adriai vízben vizsgázott- nagyon jóra. Miközben a víz alatt a vastag anyag ellenére megmaradt a mozgásszabadság, a jól záró mandzsetták miatt csak az első pillanatokban érződött a víz hidegsége, utána aránylag komfortosan lehetett eltölteni 35-40 percet a mélyben, minden további neoprén réteg felvétele nélkül. A vetkőzésnél derült ki, hogy a kevés beszivárgó víz a remekül záró mandzsetta miatt a lábnál gyűlt össze. Összességében kifejezetten tetszett a Bare Elastek 7 mm ruha: ha valaki a szárazruhánál jóval olcsóbb vastag nedvesruhában képzeli el a hideg vizes búvárkodást, jól jár vele.
A másik "áldozat" a Bare Trilam Tech Dry szárazruha volt. Ez a ruha még a Bare trilam ruhák között is olcsónak számít, pedig idei, azaz 2011-es fejlesztés, és szintén élethosszig garanciás. Elsőre feltűnt a ruha anyagának vékonysága és ebből fakadó könnyűsége, az átlagos trilam szárazruhához képest érzésre fele súlya van, ami egy repülős úton igen értékes tulajdonság, hővédelemről pedig úgysem lehet beszélni a trilaminált anyag esetén, aláruha mindegyik alá kötelező.
A ruha legnagyobb érdekessége kétségkívül a könnyen járó műanyag cipzár. Kicsit kétkedve néztünk a teszt elé, de a gyártó szerint a TIZIP MasterSeal 10 cipzárok azonban nem csak hogy nagyon ellenállók, de tökéletesen vízzárók is, mozgatásukhoz pedig kb. annyi erő kell, mint egy táska lezárásához, szürreális élmény. Régóta nem volt ilyen mértékű újítás a szárazruhák között, ezért nagyon kíváncsian vártuk a teszt lehetőséget.
Élesben igazán könnyű felvenni az elől lévő cipzár miatt, az aláruhán nem tapadt, így könnyű volt benne mozogni, a cipzár valóban zárt és a technika működik, úgyhogy panaszunk nem lehetett a ruhára, igazán kellemes merülőtárs volt. A ruhán szokásos módon elhelyezett szelepek illetve térdvédő található, a felsőtesthez való hossz igazítást pánt teszi lehetővé, belül nadrágtartó segít a ruhát fixen tartani. Az általunk próbált példány neoprén nyakmandzsettát kapott (kérhető latex anyagúval is) ami nagyon jó választás, mert a nyakat melegen tartja, emellett latex karmandzsetták voltak rajta. A lábrész lehet csizma illetve neoprén zokni (Soft Boot), amihez külön cipőt kell viselni.
A tesztelt felszereléseket az Aquanauta Búvárcentrum jóvoltából próbálhattuk ki, köszönjük!