Szélesebb látókör
FotózásA Sony H55-öt panorámafunkciója teszi egyedivé- még a víz alatt is.
Felszíni panoráma
|
Természetesen ezek után adta magát, hogy ezt nekem a víz alatt is ki kell próbálnom. Ehhez a géphez az Ikelite gyárt tokot (#6211.05), ezt szereztem hát be. A tok ára nem eltúlzott, a mérete viszont inkább nagyobbacska ahhoz képest, milyen pici géphez készült. Egyébként sok újdonságot a tok nem tartogat, egy O-gyűrűje van, adják hozzá a vakudiffúzor és -takaró lapokat (bár ezek rögzítése korántsem minden helyzetben hibátlan), lehet venni hozzá dómportot is. 60 méterig szavatol a gyártó, egyébként minden funkció vezérelhető. A kemény, vékony fém gombokat nyomkodni nem túl kellemes (ráadásul néha túl erősen kell), de amióta a gépekre hátul hatalmas kijelző kerül, zsúfoltabban vannak a gombok, és ez tetten érhető a tokon is. A helyszűke indokolhatja hát, hogy ilyenek a gombok a tokon- meg lehet őket szokni, ennyi.
Alapvetően úgyis az érdekelt, mire megyek majd a víz alatt a hajón és a tengerparton korábban remekül működő panorámafunkcióval. Nos, hamar kiderült, szükség van a jó látótávolságra, mert zavaros vízben folyamatos fókuszproblémákkal küzd a gép. Amúgy is jó, ha van olyan folyamatosan követhető vonal, kontúr, aminek mentén a kép összeilleszthető. Az viszont gondot okoz, ha túl nagy a kontrasztkülönbség, mert ezt egy efféle kis kompakt aligha tudja kezelni. De ha megvan a megfelelő helyszín, például egy sekélyebben levő roncs jó látótávolságú vízben (érzésem szerint például a Salem Express ilyen lehet), már semmi sem akadályozhat meg minket a panorámázásban. És kedves funkcióm nem is hagyott cserben! Egy részben még a víz felszíne felé nyúló hajó lett az “áldozat" az Adria ezúttal nem igazán tiszta vizébn. A roncstól 1-2 méterre fotózva olyan módon örökíthettem meg azt, ahogy korábban ezt el sem tudtam volna képzelni ebben a kategóriában. Igen, a végeredményen kell még dolgozni, és egyébként is bizonyos kompromisszumokat kell kötni, de mégis kifejezetten az újdonság erejével hatott ez a lehetőség. Még arra is képes volt a gép, hogy egy üregben, ahol a felszínre lehetett emelkedni, osztott panorámaképet illesszen össze.
Kompakttól meglepő roncsfotó
|
Összegzésként annyit lehetne mondani, hogy egy kedvtelési búvárfotós számára a legtöbb helyzetben jól használható gép a Sony H55, elboldogul a mozgóképekkel is, de ami igazán extra benne, az a nagylátóképesség. Ezzel minden kompaktos küzd (pontosabban a hiányával), és ha világbajnok képekre nem is jó a panoráma üzemmód, kreatív módon alkalmazva olyan dolgokat lehet belőle kihozni, amit más kompaktból aligha. A "nagyobb testvér", a HX5V másféle, CMOS érzékelőt kapott többek közt, de az alapvető funkciói megegyeznek a H55-tel- bár a panoráma üzemmódját továbbfejlesztették. Kíváncsian várom, lesz a Sony kínálatában a panorámázásra képes, a szerintem fennálló hibákat kiküszöbölő típus, vagy esetleg más gyártó dob-e ilyet piacra.
GR