Költözés a víz alá
EgyébEgy amerikai házaspár a tenger mélyén kívánja leélni hátralevő életét.
A terv megálmodója, Dennis Chamberland nem tapasztalatlan az ilyen jellegű kihívások leküzdésében, hiszen az 59 esztendős mérnök a NASA közelékén belül a Holdra és a Marsa tervezett létfenntartó egységek fejlesztésében vett részt. Ehhez a mostani projekthez, ami az Atlantica Expeditions nevet kapta, a NASA-nak nincs köze. Ezt Chamberland személyes küldetéseként akarja megvalósítani, hogy valóra váltsa gyerekkori álmát.
Természetesen lépésenként kell haladni, ezért először 2012-ben szeretnének 90 napot át folyamatosan egy víz alatti építményben tölteni, amivel új világrekordot állítanának fel. A Chamberland-házaspár már csúcstartó, hiszen 31 lenn töltött napjuknál többet egy házaspár sem dolgozott közösen a tenger mélyén. Dennis és felesége, Claudia egyébként már két évtizede rendszeresen merül együtt, tulajdonképpen ez hozta őket össze. A hölgy 20 éve a feje a League of the New Worlds nevű nonprofit szervezetnek, ami az új területek (óceánok és bolygók) benépesítését szeretné népszerűsíteni.
Dennis Chamberland úgy vált a víz alatti világ szerelmesévé gyerekkorában, hogy Oklahoma állambeli otthonuk a lehető legtávolabb volt a tengerpartoktól. Könyvekből, filmekből próbált minél többet megtudni, aztán egyetemistaként volt lehetősége belevágni a búvárkodásba- miután megtanult úszni. A Navy után kezdett el dolgozni a NASA kötelékében, többek között víz alatti missziókban vett részt Key Largónál, ahol tenger mélyi ültetvényekkel kísérleteztek. ő tervezte a NASA Scott Carpenter Space Analog Station nevű víz alatti laboratóriumot is, amit többek között a híres rendező, James Cameron is felkeresett- ő egyébként szeretne ellátogatni majd az Atlantica Expeditions víz alatti városába is. Természetesen nem ő az első, aki hosszú távú víz alatti tartózkodással kísérletezik, Cousteau próbálkozásait például mindenki ismeri. (Emellett mi büszkeséggel emlékezhetünk meg a hazai hosszú távú merülési kísérletekről, mint az NSM I-II-III., 1969-71-ben.).
Dennis Chamberland szerint azért voltak kudarcra ítélve a korábbi próbálkozások, mert az emberi szervezet nem tud hosszú távon alkalmazkodni a nagyobb nyomáshoz. Az Atlantica viszont a felszínihez hasonló nyomást biztosít a lakói számára, tehát inkább a tengeralattjárókéhoz hasonlít a környezet. Egy szakértő, Chris Combs, aki a hetvenes években maga is élt pár napot a víz alatt, mégis kétkedő. Alapvetően a "folyamatos" kifejezés ütötte meg a fülét, ami a legnagyobb kihívást jelentheti, hiszen aki ezt az életet választja, teljesen elszigeteli magát a világ többi részétől. Chamberlandék viszont önként vállalnák ezt fel, és a várost a tudományos kutatás szolgálatába állítanák, hogy a rendszeresen egymást váltó kutatók mind többet tudhassanak meg a tengerek még oly sok titkot rejtő világáról.
A házaspár mindenesetre már arra készül, hogy eladja floridai házát. Claudia lelkes társa mindenben férjének, és ugyanúgy elkötelezett a víz alatti világ felfedezése iránt: ő légzőkészüléket is tervező édesapjával közösen kezdett el merülni, később többek között bahamai és floridai barlangokban is búvárkodtak együtt. Az asszony 1990-ben találkozott Dennis Chamberlanddal, és a tenger szeretetét mind a hat gyermekükbe átplántálták. Persze a víz alatti élet nem csak elhatározás kérdése, és a tervező elmondása szerint egyelőre csak a 2012-es rekordkísérlet finanszírozását sikerült megoldani. A folyamatos lenn tartózkodásra épülő város több tíz millió dollára rúgó költségeinek előteremtése más kérdés, de a lépés is óriási, hiszen nem csak egy víz alatti kutatóállomást, hanem egy valódi élőhelyet, közösséget teremtenének általa.
[ wstp.com ]