Üzlet vagy környezetvédelem?
KörnyezetvédelemPakisztánban sok más hasonlóan szegény ország halászaihoz hasonlóan nagy pénz reményében fogják ki a cápákat.
Az Oceana szerint Pakisztán a 30. legnagyobb uszony-exportőr volt Hong Kongban 2008-ban, összesen 40,000 kilónyi uszonyt szállítottak az oszágba. Hong Kong a központi elosztóhelye a Kína más részeibe irányuló uszonykereskedelemnek is. A pakisztáni halászati szakemberek szerint könnyű rájönni, miért a cápákra váltottak a halászok: míg 1.94 dollárt kaptak hal- és rákfogásaikért, addig egy nagyobb méretű uszony ára 100 dollár is lehet. A nyomorúságos körülmények között élő halászok számára kitörési lehetőséget jelent a jóval nagyobb bevétellel kecsegtető cápauszony. Ám a halállomány olyan rohamosan csökken, hogy meglehet, öt év múlva talán semmit nem lehet majd kifogni és eladni.
A legtöbb cápát Balokisztán közelében fogják, míg az uszonyok 20 százalékát Iránból csempészik be és úgy exportálják tovább. A cápák számának csökkenését nyilván inkább csak becsülni tudják, úgy számolják, hogy nagyjából 40 százalékkal csökkent a száuk 2006-2009 között. A helyi illetékes szerint Pakisztánban az uszonyozás gyakorlatát elutasítják, a halakat hálóval fogják ki és csak az uszonyt exportálják, a húsukat viszont helyben elfogyasztják.
[ The Express Tribune ]