Miért lehetnek ártalmasak a tengeri halak?
EgyébA magas higanytartalom egészségügyi kockázatot jelent, mely veszély kifejezettebb sós vízi (tengerből és óceánból származó) halak fogyasztása esetén.
A metilhigany egy potenciális idegméreg, mely veszélyes a vesére és az agyra, a mérgezés akár halálhoz is vezethet. Heileen Hsu-Kim, a tanulmány szerzője szerint a metilhigany a napfény hatására átalakul egy kevésbé mérgező formává. Az állati vagy növényi szervezetben ezután könnyen feloldódik. "Ezzel szemben tengeri körülmények között a só klórtartalma megköti a metilhiganyt, ezáltal nehezítve ezt a bomlási folyamatot. Ebben a formában aztán lerakódik a tengeri állatokban" - magyarázta a kutató. (A környezetbe jutó higanyion baktériumok hatására metilálódhat, és metilhigany vegyületek képződhetnek. Közülük a metilhigany-klorid (CH3HgCl) a legfontosabb. Ez az átalakulás a higanyionok oldékonysági viszonyait alapvetően megváltoztatja. A nem ionos metilhigany-klorid lipofil tulajdonságú molekula, s így be tud jutni a sejtek belsejébe, az agyi régióba, súlyos károsodást okozva az agysejtekben és a központi idegrendszerben.)
A felfedezés a Nature Geoscience online számában már olvasható, de hamarosan nyomtatott formában is elérhetővé válik. A tanulmány üzenete a tudósok és a politikusok számára, hogy a jövőben az édesvízinél többet kell foglalkozni a tengervíz higanytartalmával.
[ A hazipatika.com nyomán]