A víz alatti kormányülés visszhangja
KörnyezetvédelemA Maldív-szigeteken búvárfelszerelésben ültek össze a miniszterek, ám van, aki vitatja a tengerszint-emelkedés veszélyességét.
Bár kétségkívül van szerepe az ilyen látványos megmozdulásoknak abban, hogy a klímaváltozás veszélyeiről a világ minden pontján hallani lehessen, a Telegraph írása szerint azért nem feltétlenül ennyire kiélezett a helyzet a Maldív-szigeteken. Egy svéd tudós, Dr Nils-Alex Mörner nyílt levélben fordult Nasheed elnökhöz. A kutató évtizedek óta vizsgálja a tengerszint változását, és a nemzetközi INQUA Comission on Sea Level Change (Bizottság a tengerszintváltozásról) elnöke is volt. A szervezet hatszor kereste fel a Maldív-szigeteket 2000 óta, és ő maga is három hónapon át végzett méréseket a szigetvilág minden részén. A kiterjedt tanulmányok szerint 1790 és 1970 között a tengerszint nagyjából 20 centivel volt magasabb a mostaninál, és a mostani alacsonyabb tengerszint stabilnak mondható, és semmi jelét nem mutatja az emelkedésnek. Véleményük szerint a valódi tudományos előrejelzések (tehát nem megbízhatatlan számítógépes modellek) alapján száz év távlatában a tengerszint emelkedése elhanyagolható -ha egyáltalán érzékelhető- lesz.
Erről egyébként maga Nasheed elnök is tudhat, hiszen 2001-ben Mörner professzor felajánlotta, hogy egy televíziós program keretén belül megismerteti a lakosságot kutatásaik eredményével, ám a kormányzat nem engedélyezte a műsor bemutatását. A nyolcvanas évektől az egymást követő vezetők azoknak a véleményét vették figyelembe, akik rosszabb forgatókönyveket vázoltak, és így igyekeztek több támogatást szerezni az országnak. Mörner professzor ezért úgy fogalmaz: "Az isten szerelmére, csökkentse a maldív lakosságra nehezedő lelki terhet", akiknek azzal a tudattal kell együtt élni, hogy veszély leselkedik rájuk, amit teljesen alaptalan elméletek és számítógépes modellek támasztanak alá, nem pedig alapos és kiterjedt mérések és megfigyelések. Véleménye szerint, ha Nasheed elnök komolyan gondolná amit mond, akkor nem szabadna engedélyeznie repülőgépek leszállását az országba és be kellene záratnia a hoteleket. Ám ez az ország legfőbb bevételi forrását jelentő turizmus végét jelentené, tehát inkább a víz alatti kormányüléshez hasonló produkciókat szerveznek a vezetők, és folytatják a házalást a nyugati vezetőknél támogatásért- írja a Telegraph cikke.
Azt biztosan csak egy évszázad múlva fogjuk tudni, hogy eltűnnek-e a tengerben a kis szigetországok, de egyelőre úgy fest, nem csak a probléma megoldásának mikéntjében, hanem magának a problémának a létezésében sem értenek egyet a különböző szakértők.