Gyógyszermaradványok halakban
KörnyezetvédelemKomoly mennyiségű vegyi anyagot találtak a folyókból kifogott halakban.
A Környezetvédelmi Ügynökség által támogatott tanulmány megállapításai arra ösztönözték az illetékes kormányhivatalt, hogy a folyamatban lévő kutatás helyszíneit 150-re emelje. A Baylor Egyetem munkatársai öt nagyváros, Chicago, Dallas, Phoenix, Philadelphia és Orlando városi szennyvíztisztítójának tisztított vizét kibocsátó vezetéke közelében fogtak halakat a folyókból, és azok húsát vizsgálták meg. Összesen 24 gyógyszer hatóanyagát és 12 különféle, tisztálkodószerekben található vegyületet kerestek a laboratóriumi elemzésben, amiket kevésbé szennyezett mintákkal vetettek össze, Új-Mexikó kevéssé kiépített és jellemzően lakatlan vidékéről származó halakból.
A végeredmény az lett, hogy hét gyógyszerféleséget és a szappanoknál használt illatanyagokból kettőt minden egyes helyről kifogott halmintában megtaláltak nyomokban. A kutatás vezetője szerint egy embernek nagyon sok halat, akár százezres nagyságrendben kellene elfogyasztania ahhoz, hogy egy egész adagnyi gyógyszer a szervezetébe jusson, ám a vizek élővilágára még ez a mennyiség is veszélyes lehet, hiszen a kétéltűek és a halak gyakorlatilag folyamatosan az ilyen anyagokkal szennyezett élőhelyeken élnek.
A szennyvíztisztítók technológiája nem alkalmas arra, hogy valamennyi szerves molekulát lebontsa, így azok a tisztított vízzel kijutnak a folyókba: a mesterséges szerves vegyületek egyrészt az emberek által szedett gyógyszerek le nem bomlott maradványai, melyek kiürülnek a szervezetből, másrészt akadnak olyan személyek, akik a megmaradt gyógyszerektől a csatornán keresztül szabadulnak meg. Amikor a mintát összevetették az új-mexikói halak húsával, utóbbiakban egyetlen vegyi összetevőt sem mutattak ki. A korábban végzett vizsgálatok szerint legalább 46 millió amerikai lakos ivóvízében találhatóak hasonló vegyületek, gyógyszermaradványok, ezért indokolt lenne alaposabban vizsgálni, mi kerülhet az itt élők szervezetébe.
[ Greenfo ]