»» ««

Gugli föld

Külföld

Megjelent a Google Earth új verziója, amivel a reklámok szerint már víz alá is lehet nézni.

Bizonyára sokan használják a Google Earth programot, vagy annak egyszerűsített verzióját a Map-ot. Mi is támogatjuk mindkettőt a merülőhely adatbázisban: ha van valahol GPS koordináta, azt egy kattintással meg tudjátok nézni az említett alkalmazásokban.

Megjelent az 5-ös verzió tehát az Earth-ből, ami amellett hogy magyarul is tud, egyik nagy újításként a víz alatti területek bemutatását is meghozta. Nagyon kiváncsi voltam ez mit takar, úgyhogy frissítettem az alkalmazást.

Első élmény, hogy tud magyarul, ami nagyon kiváló- én legalább két percig bírtam elviselni, majd amikor egy-két földrajzi helyet magyarul láttam kiírva, gyorsan megkerestem hol lehet átkapcsolni angol nyelvezetre (Eszközök, opciók, általános fül egyébként). Vicces a Google Föld név is az ikon alatt, szerintem annyira mindenki tud angolul, hogy megérti mi az az Earth. Egyébként is elég régóta működik az angol elnevezés, kicsit erőltetettnek érzem a lefordítását, ennyi erővel lehetne Microsoft Ablakok is. Sőt, picipuha ablakok.

Na de nézzük a tengerekről szóló újításokat. Egy ideje már a távolabbi nézetnél a tenger nem kék maszat, hanem látszódtak a hátságok, szerintem ez most talán még szebb és részletesebb lett, de lehet csak a memóriám csal. Egy biztos, nagyon jól néz ki a földünk így, láthatóak a vizek mélyén húzódó hátságok, síkságok. Szóval látványos, főleg ha az ember letölti hozzá a Global Cloud Map felszínt is. Igazi kis ékszer, nem ártana jobban vigyáznunk rá- és ezt nem a programra értem...

Lássuk akkor a víz alatti újítást, először keresgettem gombot, kapcsolót mint például az éjszakai égbolt bekapcsolásánál, de nem találtam. Végül kiderült a turpisság, bizonyos helyeken (hogy megleljük hol igen és hol nem az kizárólag a szerencsénken múlik) ha megdöntjük a nézőpontot láthatjuk a víz alatti topográfiát. Én az USA környékén kezdtem, ott leltem olyan területet, ahol megvolt a víz alatti domborzat is. Különösebb katartikus élményre azért ne számoljunk, érdekes de ennyi. Elég bosszantó, hogy nem jelöli hol lehet ilyesmit találni (én legalábbis nem találtam), tehát vadászni kell, ami eléggé elveszi az ember kedvét az egésztől. Hogy ne kelljen keresgetni, itt egy működő koordináta (lat=-22.308207, lon=40.361948). Segítség lehet, ha a térkép készítőnél a NOAA ott szerepel, bár nem garancia tapasztalatom szerint.

A másik tengerekhez kapcsolódó újítás egy új Layer (magyarban Réteg), az Óceán. Cousteau és az óceán, Merülőhelyek, állatok vonulási útvonala, hajóroncsok, víz alatti képződmények, hmm, hangzatos nevek. Találunk is sok érdekességet, többségéhez a kapcsolt weblapon videó fájl tartozik, érdemes barangolni közöttük, bár hozzáteszem, a precizitás azért nem az erőssége. Próbából megnéztem pár merülőhelyet, hát ha valaki ez alapján akarna bármit megtalálni... Tényleg csak belefutottam, de a máltai HMS Maori roncsát berakták a tenger közepére, a mi adatbázisunkban található pontos koordináta és a roncsok rétegen jelölt helye között 100 kilométer eltérés van, azért ez már elég jelentős.

Nagyon hiányolom viszont, és őszintén szólva ennek pótlását az eddigi összes funkciónál fontosabbnak tartanám, hogy a tengerek továbbra is az eddigi igen gyatra feltérképezésűek. Nem várom el, hogy az óceán közepén lévő semmiről nagyfelbontású műholdkép legyen, de hogy a korallzátonyok és kisebb szigetek továbbra is jóesetben szines maszatként (vagy még úgy sem, csak nagy kékségként) jelennek meg... Ez bizony gáz. Én az összes eddigi újítást odaadnám, ha végre jó minőségű műhold kép lenne például a Vörös-tenger zátonyairól, de az egyébként az amerikaiak által látogatott Nagy Korallzátony környéke is inkább siralmas, mintsem elfogadható.

Végszóként mindenképp érdemes letölteni az új verziót, mert megéri, és nyilván fognak dolgozni a pontosításokon is, de a merüléseink tervezéséhez én továbbra is javaslom a divecenter.hu merülőhely adatbázisát, lényegesen pontosabb. Egyébként pedig reménykedjünk, hogy a nagy Google-nál is feltűnt, hogy az általuk is ajánlott merülőhelyek jelentős része a nagy semmiben van, és javítanak a tengerek lefedettségének minőségén.
Minden információt -ról.

Merülőhelyek

Manuelita Coral Garden

Costa Rica, Pacific

1/1 db alapján:kimagaslóan érdekes(átlag: 5) átlagos nehézségű
max: 18m, látótáv: 4-10m

szafaris megközelítészátony merülés scenic, nézelődős merüléshomokos élőhely korallos, trópusi élővilágcápa legalább 1.5m-es hal

Látogasd meg és lájkold facebook csoportunkat, videóinkat pedig a Vimeo csatornánkon is elérheted.

Powered by babelrabbit engine © 2004-2024 Bunny - All rights reserved
Az oldal szöveges és képi tartalmának felhasználásáról az impresszumban tájékozódhatsz.
Impresszum / Adatkezelés