Wanted!
FotózásKeressük azt a magyar búvárt, aki négy évvel ezelőtt beadta Nikonos V típusú szép kis piros kétéltű fényképezőgépét javításra egy budapesti kisiparoshoz, s azóta feléje sem nézett.
Vajon mi lehet az oka a hűtlen elhagyásnak? Feledékenység? Elköltözés? Baleset? Digimánia? De jó lenne tudni, mi történt valójában. Talán a gazdája is elvesztette a mester címét? Szívesen megadjuk. Vagy egyszerűen csak nem kell már neki? Mondja meg, s mi kifizetjük a számlát a becsületes mesternek, aztán aukcióra bocsátjuk a "kisöreget". Szeretne még sós vizet látni és örömet okozni egy olyan búvárfotósnak, aki megbecsüli.
A digitális korszak- nagyjából a századforduló - előtt a Nikonos V volt a legnépszerűbb, legnagyobb példányszámban eladott víz alatti fényképezőgép, 1984-től közel 20 évig (!) gyártották. Kétéltű gépnek nevezték, mert külön tok nélkül lehet vinni a víz alá, mégpedig 50 m mélységig.
Sikerét egyszerű és üzembiztos szerkezetének, kis tömegének (a váz 700 g) és kitűnő minőségű, cserélhető objektívjeinek köszönhette. A 35 mm-es alap objektívje szárazon és víz alatt is sokoldalúan használható nagyobb halakra, búvártársakra, tájra. Eredeti 15 mm-es nagylátója pedig elismerten a világ legjobb rajzú víz alatti objektívje, ami ma is használatban van a hozzáértőknél szerte a világban. A Nikonos V váza már viszonylag fejlett zárat és elektronikát kapott, fénymérővel, filmérzékenység (korrekció) állítással, időautomatikával, TTL vakuvezérléssel. Akkor is lehet vele fotózni, ha a telep kimerült, mert a zárja rendelkezik egy mechanikus működésű 1/90 s-os vaku szinkron idővel, a filmtovábbítás meg amúgy is kézzel, egy karral történik. Automata fókuszállítása még nem volt, az élességet kézzel kell állítani, ezért főleg nagy látószögű Nikon és Sea+Sea objektívekkel használták, használják, ma már inkább másodgépként.
(NB)