Óriási hulladékzátonyok a Csendes-óceánon
KörnyezetvédelemIjesztő mértékben növekszik az a két hulladékzátony, melyeknek együttes mérete rövidesen meghaladja az afrikai kontinens területét.
Moore szerint a hulladék felhalmozódása már-már katasztrofális méreteket ölt úgy a tér, mint az idő dimenziójában egyaránt. A több mint 90%-os műanyagtartalma miatt csak "műanyag leves"-nek becézett szennyfolt területén például egy zooplankton egyedre hat darab műanyaghulladék jut. Tavaly novemberben kimutatták, hogy 600 mérföldre a szennyezéstől is még egy a háromhoz ez az arány, és sehol nem sikerült úgymond "plasztikmentes" mintát regisztrálniuk. Számításaik szerint 2-3 évente a tízszeresére gyarapszik a főleg Ausztráliából, USA-ból, Mexikóból és Kínából eredeztethető hulladék mennyisége, és ameddig a nyers műanyag előállítása olcsóbb, mint a hulladékból történő visszanyerése, addig aligha várható, hogy a világon megtermelt évi 60 milliárd tonna műanyagból kevesebb jut majd az óceánokba, mint ezidáig. A fentiek tükrében egy gyors fejszámolással is már könnyedén megbecsülhető a Földünk kétharmadát borító vízfelszín élete.
Évente több millió madár, hal és tengeri emlős veszítí életét úgy, hogy tápláléknak nézi a flakonokat, fogkeféket, nylonszatyrokat, öngyújtókat és egyéb hulladékokat. A kaliforniai székhelyű AMRF alapítvány kutatóintézete arra a kérdésre is próbál választ találni, hogy a műanyagok előállítása során oly sokszor alkalmazott adalékanyagok, katalizátorok miként oldódnak be az óceánok vizébe, és ott milyen hatást fejtenek ki. A környezetben tartósan megmaradó szerves vegyületek (Persisent Organic Pollutants - POP) káros hatása már bizonyított. Ezen vegyületeknek (DDT, PCB, stb.) a veszélyessége a jó bioakkumulációs készségükben rejlik, ami azt jelenti, hogy a táplálékláncba bekerülve az egyre magasabb szinteket elérve, egyre nagyobb mértékben képesek felhalmozódni az élőlények szervezetében, amíg el nem érik az élőlényre vetített halálos dózist.
Hum Tibor
[ Kitekintő ]