Az óceánok kevesebb szén-dioxidot nyelnek el
TudományA tudósok szerint a globális felmelegedés erősödik, ha az óceánok kevesebbet képesek elnyelni az üvegházhatás gázaiból.
A BBC gazdasági elemzője, Robert Harrabin elmondta: "A kutatók még nem biztosak benne hogy a felmelegedés a klíma teljes megváltozása, vagy csupán természetes éghajlati ingadozás következménye." "Minden okunk megvan azonban azt gondolni, hogy az óceánok idővel telítődhetnek az általuk kibocsátott anyagokkal. Rendkívül aggasztó, hogy képtelenek lesznek több gázt felszívni."
A széndioxid-gáz kibocsátás természetes fő forrásai -mint például a vulkánkitörések- mellé adódott hozzá az elmúlt másfél évszázad alatt az emberi tevékenységből származó kb. 32 %-os többlet. Az CO2 kibocsátás felét nyelik el a "szén-süllyesztők". Ezek leginkább az óceánok, valamint a bioszféra és a növényi légzés.
A kibocsátó és elnyelő folyamatok révén a széndioxid-gáz mennyisége a légkörben évek százezrein át, természetes egyensúlyban, a 280 ppm (part per million) körül ingadozott.
Kérdés, hogy az emberi CO2 kibocsátás csökkentésével visszaáll-e a 280 ppm-es egyensúly. Eltűnik-e óceánokat borító emberi eredetű olajfilter? Még vizsgálják, hogy a víz felmelegedése miatti plankton-szegénység hogyan csökkenti az óceán CO2-felvevő kapacitását. Azt sem tudjuk pontosan, hogy a trópusi erdők irtása, területének csökkenése, valamint a mérsékelt-övi erdőségek savas esők miatti állagromlása mennyire vetette vissza a CO2-elnyelést.
Mivel a széndioxid-gáz átlagos légkörben tartózkodási ideje körülbelül ötven év, a szén-dioxid kibocsátás azonnali leállítása esetén is ennyi ideig folytatódnának a jelenlegi hőmérsékleti tendenciák. Tehát nem ismeretes, hogy egy azonnali és teljes CO2-kibocsátási zárlat után még mennyi ideig maradna meg a légkörben a szén-dioxid-többlet.
[ Kitekintő ]