Cápaenciklopédia: a nagy pörölycápa
Tudomány1/2. oldal
Karakteres megjelenésű, jól ismert faj bemutatásával folytatódik sorozatunk.
Albumhoz klikk a képre.
|
A nagy pörölycápa biológiája, anatómiai jellemzői
A nagy pörölycápa a nevéhez méltóan a nagy, illetve rendkívül nagytestű cápafajok közé sorolható. A kifejlett nőstények átlagos testmérete 250-550 centiméter, a "kisebb" hímek 250-340 centiméter hosszúak. Az eddig ismert legnagyobb példány hat méter(!) hosszú volt. A nagy pöröly megnyúlt, torpedószerű testformával rendelkezik. Az orr-porc, azaz a rosztrum lapos, szárnyszerűen megnyúlt, amelynek két végén helyezkednek el a szemek. A szemek helyzete sajátos, halszemoptika szerű térlátást biztosít az állat számára. A szemek fejlett pislogóhártyával rendelkeznek. A nagy pörölycápa szája félkör alakúan ívelt. Mind a felső, mind pedig az alsó álkapocsban viszonylag alacsony, keskeny, háromszög alakú fogkorona csatlakozik a széles bázisú alaplemezhez. Ami szintén a nagy pörölyre jellemző fajjegy, az a rendkívül magas, sarlószerűen hajlott hátúszó. A testmérethez képest, a nagy pörölycápa rendelkezik a legnagyobb méretű hátúszóval. A mellúszók íveltek, alsó végükön egy-egy fekete folt található. Igen fejlett az erősen aszimmetrikus (heterocerk) farokúszó. A felső lebeny hosszú és széles, az alsó lebeny hátrafelé hajlik. Jól fejlettek a páros has alatti úszók is. A farok alatti úszó pont a második hátúszó alatt található. A farokúszó csatlakozásánál viszonylag mély kaduális gödör azonosítható. A kopoltyúrések közvetlenül a mellúszók töve előtt vannak. A nagy pöröly teste szürkésbarna, a hasi oldalon pedig piszkosfehér színű.
A nagy pörölycápa elevenszülő, ún. viviparus cápafaj. Az ivarérett nőstények hét hónapos vemhességet követően általában 12-40 újszülöttnek adnak életet. Az ivadékok születéskori testhossza átlag 50-70 centiméter.
A nagy pörölycápa táplálékrendjében különösen gyakoriak a méretes ráják, amelyeket még a homokba temetkezve is képes felfedezni és elejteni. A pörölycápa félék rendelkeznek ugyanis a legfejlettebb, a bioelektromos impulzusok észlelését biztosító Lorenzini-ampullákkal. A szárnyszerű "pörölyt" borító receptorok az üledékbe temetkezett, és emiatt a vizuális, illetve szagingert nem biztosító élőlényeket is képesek detektálni. A homokba rejtőzködő ráják után kutató pörölycápa szorosan az aljzat felett úszva, a fejét fémkereső detektor módjára jobbra-balra mozgatva keresi zsákmányát, amelyet ha felfedezett, a "pöröllyel" ás ki az üledékből. A rájákon kívül a nagy pörölycápa elejt más kisebb cápafajokat, és rendszeres prédáját alkotják a méretesebb csontoshalak is. A parti övben és a nyílt vizekben is előfordul, elsősorban a korallzátonyok környékét preferálja. A felszíntől legfeljebb 80 méteres mélységig hatol le.
Az írás a következő lapon folytatódik!