Növekednek a tengeri halálzónák
KörnyezetvédelemAz előrejelzések szerint a műtrágyahasználat és a Föld népességének növekedése miatt az elkövetkező évtizedekben tovább terjednek a tengeri halálzónák.
A műtrágyák intenzív használata (különösen a fejlődő országokban), a szennyvíz és a szmog is növeli a vizek nitrát- és foszfortartalmát. A tápanyagok feldúsulása a folyók mikroszkopikus méretű fitoplanktonjai számára jó hír, nem így az állatok számára.
A nagy mennyiségben pusztuló fitoplanktonok ugyanis a tengerek fenekére süllyednek, ahol baktériumok bontják le őket. A lebontáshoz a baktériumok felhasználják a víz oxigéntartalmának jelentős részét, így a többi faj életkörülményeit jócskán lerontják. A mérgező algák elszaporodása a rákféléken keresztül közvetve az ember számára is veszélyes.
A kutatók világszerte körülbelül 150 tengeri halálzónát, azaz az állatfajok számára "lakhatatlan", oxigénszegény víztömeget tartanak számon. A mérési adatok szerint a halálzónák a műtrágyahasználat és a Föld népességének, és ezáltal a szennyvíz mennyiségének növekedése miatt egyre kiterjedtebbek lesznek.
A helyzetet súlyosbítja, hogy a kutatási eredmények szerint a folyók felső szakaszain elhelyezkedő gátakon olyan tápanyagok is fennakadnak, amelyek kordában tartanák a mérgező algafajok szaporodását.
[ National geographic, MobilPress ]