Az Andrea Doria harangja
KülföldKét amerikai búvár vált híressé, mert állításuk szerint megtalálták a legendás roncs egyik értékes felszerelési tárgyát.
Az erre merülő búvárok közül most két férfi nevét kapta fel a média. A New Jersey-ből érkezett búvárok ugyanis megtalálták az olasz óceánjáró hajóharangját. Ernest Rookey és Carl Bayer egy expedíciós csapat tagjaiként mentek a víz alá, és 240 láb (73 méter) mélyen találtak rá az értékes leletre. A két szerencsés egyébként életében először merült a roncson, ráadásul csak az utolsó pillanatban csatlakozhattak a többiekhez, miután két tag visszalépett. Valami kicsi emléktárgyat próbáltak találni, amikor váratlanul ráakadtak az értékes harangra. A két láb magas harang azon kevés alkatrész egyike, amelyre rávésték a hajó nevét.
A csapatot vezető Joel Silverstein szerint hihetetlenül fontos ez a lelet, ám nagyjából annyi esély volt a megtalálására, mint tűt keresni a szénakazalban. A legutóbbi ehhez hasonlóan fontos leletet még 1985-ben találták meg. A búvárok elsősorban nem is komoly kutatások folytatása kedvéért merülnek itt, többségük csak kettőt merül "a búvárkodás Mount Everestjeként" emlegetett roncson. Ez nem meglepő, hiszen a roncs távol esik a parttól (12-14 órányi hajóútra) és a merülés körülményei (kiszámíthatatlan időjárás, erős áramlatok) is nagy kihívást jelentenek. Azok a búvárok, akik a "kemény mag" tagjaiként több túrán is részt vettek, pusztán csak kisebb üveg- vagy porcelántárgyakat találtak Silverstein szerint, aki 1992 óta 56 merülést hajtott itt végre. Úgy véli a két jó helyen, jó időben levő búvárnak a szerencse mellett komoly képzettségre is szüksége volt a nagy felfedezéshez.
A két férfi először csak a homok alól kibukkanó apró részre figyelt fel, aztán teljes egészében kiszabadították a harangot. A helyzete miatt gondolják azt, hogy az annak idején a hajó hídján levő példányt találták meg. A siker mindenesetre az egész csapat közös sikerének számít.
[ NJ.com ]