Európába készül a Sea Shepherd
KörnyezetvédelemA Földközi-tenger medencéjében is a japánok tevékenysége lesz a célkeresztben.
Az alapvető problémát Paul Watson elmondása szerint az jelenti, hogy a japánok kielégíthetetlen igényei miatt egekbe szökött a kékúszójú tonhal ára, és emiatt rengeteg illegális halász dolgozik a nagy haszon reményében, a kihalás szélére sodorva a fajt. Ahogy csökken az állomány és egyre értékesebb lesz a zsákmány, még nagyobb lesz a hajtóerő a maradék halak kifogására is- ez az ördögi kör gyorsítja a kihaláshoz vezető utat. A Sea Shepherd úgy véli, az Antarktisznál szerzett tapasztalatok hasznosak lesznek majd a Földközi-tengeren is, és nem félnek szembeszállni a halászokkal, ha kell. Ahogy Paul Watson fogalmaz: "Talán elvesztünk egy hajót, de inkább egy hajó tűnjön el, mint a tonhal, mint faj. A hajókat lehet pótolni, a fajokat nem."
A máltaiak halászflottája ugyan nem túl nagy más országokkal összevetve, ám a stratégiai helyen levő máltai kikötőben gyakran megfordulnak a külföldi halászok, és innen küldik Japánba a kifogott tonhalakat. A számok pedig folyamatosan növekednek, tavaly 11 hónap alatt 86,3 millió euro értékű tonhalat exportált Málta, így ennek már az ország gazdaságában is jelentős szerepe van. Az EU-n belül is vita van a továbbiakról, hiszen míg a Bizottság a tonhal nemzetközi kereskedelmének ideiglenes felfüggesztését vetette fel, néhány tagállam (Görögország, Ciprus, Málta, Spanyolország, Franciaország és Olaszország, azaz amelyek érdekeltek a kereskedelemben) ellenezte ezt.
A környezetvédők reményei szerint a márciusi CITES (Convention on International Trade in Endangered Species) találkozón hatékony döntések születnek. Az EU-nak egységes álláspontot kellene képviselnie, hogy a kékúszójú tonhal a veszélyeztetett fajok listájára kerüljön. Ám a fentebb vázolt okok miatt az EU megosztott, és ez még a Bizottságon belül is konfliktusokat szül. Stavros Dimas környezetvédelmi biztos az ideiglenes felfüggesztést támogatja, de a máltai Joe Borg, halászati biztos szerint az eddigi intézkedések elegendőek. Van, aki szerint Málta feláldozna egy fajt országa átmeneti haszna érdekében. Most még nem látszik semmiféle kompromisszum, és Barroso, a Bizottság elnöke a hírek szerint azt szeretné, ha a két biztos egymás között rendezné a kérdést.
[ timesofmalta.com ]