Új-zélandi szegény lovagok
Utazási élmények1/3. oldal
Visszatekintő élménybeszámoló a Poor Knights Island természetvédelmi övezetben átélt búvár kalandjaimról a világ átellenes oldalán.
Poor Knight Island
|
Látogathatsz híres roncsokat mint a Greenpeace Rainbow Warriorja, a pár éve mesterséges zátonynak elsüllyesztett Wellington roncsról mi is írtunk, ezenkívül még százasával találunk a sziget körül. Merülhetsz delfinekkel, fókákkal, cetekkel és persze cápákkal, kipróbálhatod milyen egy 60 méter feletti látótávolságú forrásban vagy egy édes-sós vizes fjordban merülni, és ez csak egy gyors áttekintés volt arról, ami az országba látogató búvárokra vár. Gyakorlatilag körbe a sziget körül mindenhol találunk nevesített merülőhelyeket. Ahogy sejthető, ezek nem kimondottan trópusi merülések, a víz inkább adriai hőfokú. A legnépszerűbb búvárparadicsom a Poor Knights Island (szegény lovagok szigete), ami Új-Zéland északi szigetének észak-keleti részén található természetvédelmi terület.
Úgy adódott, hogy meglehetősen hirtelen belecsöppentem egy ide induló túrába. Suliba menet láttam egy plakátot, amin egy búváriskola hirdette magát a házunk közelében, így egy nyugis délután meg is látogattam őket. Az angoltudásom nem volt valami tökéletes, és közvetlenül előtte vizsgáztam (még idehaza, októberben Gyékényesen), úgyhogy valódi nyílt vizet sose láttam. A boltban volt némi félreértés, ami főleg nyelvi okokra vezethető vissza, de végül csak megértettük egymást, és eljutottunk a lényegig- lehet itt merülni valahol? Mégiscsak egy sziget, sok tenger körülötte, hát nyilván vannak opciók! Mázlimra pont akkor volt egy hosszú hétvége, amikor a Poor Knigts-ot készültek meglátogatni, és persze volt az a pénz, amiért örömmel vették csatlakozásomat. Némi szervezést ugyan igényelt, ugyanis arrafele a búvárok elég önállóak, nekem viszont se felszerelésem (ez a kisebb gond, hisz bérelni lehetett), se autóm nem volt, így a túrát attól tettem függővé, megoldható-e a lejutásom. Másnap csörög a telefon, van fuvar, menjek be. Miután átvettem a bérelt felszerelést, és kipróbáltam a bázis saját négy(!) méteres medencéjében, boldog várakozással néztem a hétvége elé, végre merülök tengerben!
Albumhoz klikk a képekre.
|
A Szegény lovagok szigete Új-Zéland talán egyik legcsodálatosabb, de mindenképp leghíresebb merülőhelye. Természetesen a világ tíz legjobb merülőhelye között tartják számon, mint több száz más merülőhelyet, de valóban különleges élmény. A sziklaszirtekkel szabdalt 11 millió éves vulkanikus szigeten ember nem él, természetvédelmi terület, messze a partoktól (21 km-re van Tutukaka kikötője), ideális búvárparadicsom. A víztisztaság kiváló: 15-30 méteres látótávolság, hatalmas leszakadások, változatos tengerfenék, a vízalatti barlangok és alagutak, a látványos falak igazán felejthetetlen merülést ígérnek.
Az élővilág egzotikusabb résztvevőiből láthatunk murénát, hatalmas rájákat, néha cápát, sőt akár delfint is kifoghatsz, emellett rengeteg apróság, egzotikus csigák hegyekben. Színes, szagos, szélesvásznú halállomány, és a víz alatti erdőséghez hasonlatos növényzet gyökeresen eltér a "közeli" (legalábbis innen Európából nézve) Ausztrália korallzátonyaitól, és persze a víz is hidegebb. Mondjuk egy Málta és Kanári-szigetek élővilág-mixből lehetne kiindulni hatalmas levelű növényzettel megfejelve. Van lehetőség roncsot is merülni, amit sajnos nem láttam saját szememmel: bár nekikészültünk a szigeten töltött egyik utolsó hétvégén, az eső elmosta a merülést. Pár képet letöltöttem, itt van link néhány albumhoz: Ian Skip vagy Colin Gans, egyébként pedig gugli a legjobb barátunk.
Az írás a következõ lapon folytatódik!