Tengervízzel árasztotta el otthonát a kíváncsi polip
EgyébEgy szökésre készülő szemfüles polip hatalmas árvizet okozott a kaliforniai Santa Monica Pier Akváriumban.
A polip, melynek mintegy háromszáz faja világszerte megtalálható a trópusi vizekben, képes a színváltoztatásra, mérget fecskendezhet ki, emellett testsúlyánál nagyobb erő kifejtésére is képes. Ennek ellenére a csigák nyolckarú rokonait talán kicsit elrugaszkodott "okosnak" nevezni. Az állatok a fejlábúak csoportjába tartozó puhatestűek. Ez a csoport öleli fel az óriás tintahalakat és a héjjal rendelkező kalmárokat is. Mindegyikük figyelemreméltóan nagy aggyal rendelkezik, legalábbis a gerinctelenek világában. A kutatók már kiderítették, hogy a polipok könnyen navigálnak az útvesztőkben, gyorsan megoldanak bizonyos problémákat, és emlékeznek azok megoldásaira, legalábbis rövidtávon.
A polipok az intelligencia, a félelmetes manipulatív képesség, a kíváncsiság és erő lenyűgöző kombinációját mutatják, állítja Jennifer Mather kanadai pszichológus professzor, aki a polipok kognitív képességeit tanulmányozza. "Számos polip olyan viselkedést produkál, mely kíváncsiságot, tudatosságot, és még valamiféle humorérzéket is sugall"- mondja Eugene Linden kutató, a 2002-es "A polip és az orangután- Még több igaz történet az állati cselszövésről, intelligenciáról és leleményességről" című könyv szerzője.
Az egyik példában, miután a polip némileg már romlott garnélát kapott, azt végig gondozója szemébe nézve letuszkolta a lefolyón - mondja Linden. A vadon élő polipoknál szintén megfigyelték, hogy azok "otthonokat" tartanak fenn, és emlékeznek arra, hol jártak a szomszédságban, mely valamiféle öntudatosságra utal- mondja Mather. Ám igen nehéz közvetlenül bizonyítani a polipok intelligenciáját. Számos kutató úgy hiszi, hogy az intelligens élőlények szociálisak, egymástól tanulnak, emellett hosszú élettartamuk van, hogy az agykapacitás növekedhessen.
A polipok körülbelül egy évig élnek, és magányos állatok. "Izgalmas arra gondolni, hogy a természet nem mindig követi szabályainkat, amikor intelligens élőlény létrehozásáról dönt"- mondja Linden. Mather azt sugallja, a polipok azért lettek ilyen okosak, hogy kezelni tudják összetett környezetüket -általában a korallzátonyokat-, ahol villámgyors, élet-halál döntéseket kell hozniuk. Példának okáért az állatok rendkívül rugalmasak, képesek csontnélküli testüket apró hasadékokba is bepréselni. Néhány faj a másodperc harmincad része alatt vált színt.
A Santa Monica-i tartályrepesztő fejlábú esetén a gondozók a tartályt kapcsokkal erősítették meg, a jövőbeli menekülési útvonalakat pedig ragasztószalaggal zárták el. Mather szerint azonban nem sok mindent lehet tenni, hogy a polipokat megállítsák.
[ Delta ]