Mária királyné hajói
MagyarországMáris ígéretes eredményeket hozott a nemrég kezdődött műszeres vizsgálat a dunakanyarban.
Eddig négy alkalommal kutattunk a Dunán az alapítványi pénzen beszerzett oldalpásztázó szonárral. A műszer képes arra, hogy a mérések eredményeként felülnézeti képet adjon a mederről, így azon kirajzolódnak az oda nem illő, mesterséges objektumok - így a hajómaradványok is. Számos olyan "anomáliát" térképeztünk fel, melyek további kutatása komoly eredménnyel kecsegtet. Legutóbb, augusztus 11.-én egyértelműen egy nagy, kb. 15 méter hosszú hajómaradvány jeleit észleltük.
A kutatás ezen pontján még korai lenne nyilatkozni arról, hogy a lelőhelyek közül melyek tartozhatnak a híres "kincses hajók" közé. Erről akkor tudunk meg többet, miután ellenőrző merüléseket hajtunk végre a bemért koordinátákon. A szonaras kutatás ősszel folytatódik, akkor kezdődnek az első merülések is. Sajnos a további feltárás anyagi költsége nem áll rendelkezésünkre, így jelenleg bizonytalan, hogy mikor találkozhat a nagyközönség is múltunk eme kiemelkedő reneszánsz emlékeivel.
A kutatócsoport augusztus 16.-tól 24.-ig folytatja a Drávában 2006-ban megkezdett szisztematikus kutatómunkáját a világhírű drávatamási hajótemetőben, ahol már számos török-kori tárgy is előkerült.
Dr. Tóth János Attila
Búvárrégészeti Szakosztály
Szakosztályvezető
a Mária királyné projekt vezetője