Cápák után újságírók gyűrűjében
KülföldBejárta a világot az elsodródott, majd megmenekült pár híre, ám hamarosan a kételkedők is felbukkantak.
Mindez pedig azzal is járt, hogy többen tesznek fel kérdéseket. Először a hajó kapitánya került a képbe, akiről kiderült, hogy a búvárok eltűnése után nem azonnal, hanem három óra késéssel riasztotta a mentőegységeket. Ennek okára egyelőre nem derült fény, pedig ilyen esetekben a gyors cselekvés életeket menthet.
Megmentésük után egy nappal pedig már a búvárok maguk kerültek kínos szituációba. Úgy mesélték el a történetet, hogy a hajótól alig kétszáz méterre emelkedtek a felszínre, ám hiába kiabáltak, sípoltak és fújták fel jelzőbójáikat, az erősen hullámzó tengeren a hajóról nem vehették őket észre, és ők sem tudtak odaúszni. A történetet viszont cáfolta a hajó legénységének egy tagja, aki szerint a tenger nyugodt volt, és teljesen kizárt, hogy 200 méternyire levő jelzőbójás búvárokat ne láttak volna meg. Utólag a hajó legénysége és a búvárok egymást vádolják, a két búvár szerint nem kaptak megfelelő eligazítást és rossz helyen keresték őket, míg a hajón levők szerint ők nem vették komolyan a szigorú utasítást arra nézve, hogy nem szabad elhagyni a lagúnát, mert a nyílt tengeren az áramlás nagyon erős.
A mentés mindenesetre megindult, hét helikoptert, három repülőgépet és hat hajót indítottak útnak, végül 19 vízben töltött óra után egy helikopter bukkant a búvárokra. A kórházból pár óra után kiengedték őket, mert nem volt különösebb ok benn tartani őket. Hamarosan eladták az első interjút néhány ezer fontért, utána pedig gyorsan felkértek PR-ügyeik intézésére egy ismert ausztrál szakembert, még a filmjogok értékesítése is szóba került.
A hatóság vizsgálja, hogy a két tapasztalt búvár (Dick Neely éveken át dolgozott búvároktatóként Thaiföldön) miképp kerülhetett olyan távol a hajótól. A férfi még a fényképezőgépét is magánál tartotta, és fotókat készített kettejükről, ahogy megmentésükre vártak. Első interjújában érzékletes beszámolót tartott arról, miképp köröztek a cápák a vízben, és hogy tartották egymásban a lelket.
Amikor fény derült rá, hogy a páros borsos összegekért ad interjúkat (vannak, akik szerint összességében egy millió dollárt is kereshetnek a sztorival), Queensland állam részéről Anna Bligh felvetette, ezek után hozzájárulhatnának a mentési költségekhez. Mivel igen nagy erőfeszítést tettek a megmentésükért, és sok pénzhez jutnak életben maradásuk után, a mentőegységeknek juttatott támogatás biztosan jó helyre kerülne. A gyanúba keveredett búvárok erre reagálva gyorsan kijelentették, természetesen szívesen adományoznak majd a mentőknek.
[ A CDNN nyomán ]