Túlélheti a Nagy Korallzátony a felmelegedést
KörnyezetvédelemEgy ausztrál kutatás szerint van rá esély, hogy a Nagy Korallzátony túlélje a globális felmelegedést.
A legtöbb korall testében különböző algafajokat tart, melyek fotoszintézisük során felhasználják az állat által termelt hulladékokat, cserébe oxigént és tápanyagokat termelnek a korall számára és képesek megkötni neki a vízben oldott kálciumot.
A korallok genetikájával foglalkozó tudósok felfedezték, hogy sok korall halmoz fel olyan algákat, melyek a melegedő vízhőmérséklethez is képesek alkalmazkodni. Az 1980-as évek óta a korallzátonyok pusztulásnak indultak és az 1 Celsius fokos vízhőmérséklet-emelkedés miatt kivetettékj magukból azokat a fotoszintetizáló algákat, melyek tápanyaggal látták el őket; egyes elméletek szerint ez okozta a zátonyok kifehéredését.
A mostani kutatás azonban azt mutatja, hogy a korallok a vízhőmérséklettől függően képesek úgy manipulálni egyes bennük élő algafajokat, hogy azok a lehető legtöbb hasznos tápanyagot termeljék a korallok számára. A korallok DNS-vizsgálatakor kifejezetten melegtűrő algákat fedeztek fel.
Sajnos a melegtűrő algák csak kevés helyen fordulnak elő, az azonban mégis reményt adhat a korallzátonyok számára, hogy egyes helyeken a hőmérsékleti stresszhatásnak kitéve a korallok képesek mozgósítani az algákat és táplálékot szerezni rajtuk keresztül. Az ausztrál tudósok úgy vélik: az algák magyarázatot adhatnak arra, hogy hogyan élhették túl a korallok több ezer éven keresztül a hőmérsékleti ingadozásokat.
[ Zöld magazin ]