Behajolni veszélyes
KülföldA búvárokat le szeretnék beszélni a behatolásos merülésről az egyik ismert brit roncsnál.
Mint elmondta, a hajó pontosan olyan állapotba került a tenger mélyén, mint ahogy az várható egy ennyi ideje a víz alatt levő acéltestű roncsnál. Nincs abban semmi meglepő, hogy a mélyben töltött évek után előbb-utóbb minden roncs összeroskad, aki rendszeresen merül, az láthatja is, mekkora különbség van egy "új" roncs és egy sok időt a mélyben töltött között. Így tehát a szakértő mindenki lebeszél arról, hogy belülről is megpróbáljon szétnézni a Scyllában.
Az is kiderült a felmérés során, hogy a 2013 végén, 2014 elején lecsapó komoly viharok megrongálták a hajótestet, és a tengeri élővilágban is kárt tettek. Ráadásul a sodrák hulladékot halmozott fel a roncs egyik részén, ahol most acél lemezek, csövek, beszakadt halászhálók vannak. Utóbbiak azt jelzik, még mindig dolgoznaka környéken halászok, akik kihasználják hogy sikeresen vált mesterséges zátonnyá a Scylla, benépesítették a halak. Ez jelzi azt, hogy komolyan védett helyek hálózatával sokat lehetne tenni azért, hogy a tenger többi részén is dúsabb, egészségesebb legyen az élővilág.
A 2004-ben víz alá küldött kiszuperált hadihajón más jellegű megfigyeléseket is tettek a felmérés végzői. Sajnos nem csak a viharok, a halászok vagy a tenger rongálja a roncsot, hanem maguk a búvárok is, akik vandál módon gyűjtenek össze dolgokat. Ráadásul olyan, biztonsági célból felszerelt alkatrészeket is elvisznek, amik őket is védenék. Az óvatosság ugyanis indokolt, sajnos már több búvár vesztette életét a Scylla merülése közben.