Csetepaté Sulawesin
KülföldEgy bányavállalat dolgozói kiparancsolták a vízből a búvárokat.
Egy Sulawesi északi részén levő resort vezetője mesélte el, hogy egy közeli szigetnél búvárkodtak vendégei, amikor egy bányavállalat dolgozói köveket kezdtek dobálni(!) a felszínről, így jelezve, emelkedjenek fel. A hajót a partra kényszerítették a nyugati búvárturistákkal, majd a helyi elöljáróhoz akarták vinni őket. Mint kiderült, a bányászok szerint a búvároknak nem volt engedélye a merüléshez, amin mindenki meglepődött, mert soha, senki nem kötötte még engedélyhez a búvárkodást ezen a területen., évek óta járnak oda.
A búvárok mindenesetre a víz alatt meg tudták örökíteni, milyen állapotok uralkodnak: szennyezés, letört, pusztuló korallok, felkavart üledék van a helyszínen, és ennek minden bizonnyal köze van a bányászathoz.
Az idegenforgalmi hatóság illetékese később kijelentette, semmilyen korlátozás nincs a Bangka sziget környékén való búvárkodásra. Azt is hozzátette, ha valóban történt természetkárosítás, akkor kivizsgálják az esetet. 2010 óta dolgozik a kínai tulajdonú bányavállalat az ércekben gazdag szigeten. A helyi önkormányzat környezetvédelmi hatástanulmány nélkül adta ki nekik az engedélyt a munkára. A szigeten élő falusiak viszont féltik a sziget természeti értékeit, és azzal is tisztában vannak, a korallzátonyok pusztítása után el fognak maradni a búvárturisták is. Az indonéz bíróság 2013-ban úgy döntött, a bányászatot fel kell függeszteni, de a helyi önkormányzat ezzel nem törődve megadta az engedély a kitermelésre. Állítólag még egy acélművet is fel akarnak építeni, és könnyen lehet, tényleg azt is megígérték nekik, hogy a búvárokat is elzavarhatják.
Az ország kicsit úgy működik jelenleg, mintha a központi kommunikáció szintjén a természet értékeinek megóvását tartanák fontosnak, ám helyi szinten szemet hunynak a legdurvább beavatkozás felett is. Ennek hosszú távú hatásai pedig előre láthatók: ha tönkreteszik a tengert, akkor az idegenforgalomra mérnek súlyos csapást.
[ news.mongabay.com ]