Korallzátony Grönlandon
TudományDán kutatók különleges hideg vízi élőhelyet fedeztek fel.
Egyébként mint sok más felfedezés, ez is a véletlennek köszönhető. Egy kanadai kutatóhajó gyűjtött be vízmintákat, amikor a 900 méterre leeresztett műszereket felhúzva azt látták, az eszközök megrongálódtak. Volt rajtuk néhány koralldarab is, tehát egyértelmű volt, mibe ütköztek bele.
- A morgó kutatók már éppen visza akarták dobni a műszereket tönkretevő korallokat a vízbe, amikor rájöttek, mit is tartanak a kezükben- mondta el Helle Jorgensbye PhD hallgató, aki ezeknek a vízeknek az élővilágát kutatja. Egy másik kanadai kutatóhajó jött a helyszínre, ami kamerával vizsgálódott odalenn. A nagy áramlás nem tette egyszerű a munkát a meredek falnál, egyszer a kamera el is akadt, és már attól tartottak, nem tudják a felszínre húzni. Végül sikerrel jártak, és így már képeik is voltak a korallzátonyról.
A kutató elmondta, hogy a norvégiai és izlandi korallzátonyokat már évek óta vizsgálják, de Grönland vizeiben még nem találtak hasonlót. Norvégiában a zátonyok 30 méter magasra és akár több kilométer hosszúságúra is megnövekedhetnek, koruk nagyjából 8000 év. A grönlandinak sem a kiterjedése, sem a kora nem ismert még. Ezeket majd a későbbi kutatások deríthetik majd ki. A zátony megtalálása egyébként nem volt teljesen váratlan, mert a Golf-áramlat miatt a víz 4 fokosra melegedhet, ami elegendő a koralloknak, ráadásul azok az erős áramlatokat is kedvelik. Grönlandon a zátonyon a Lophelia családba tartozó korallok élnek, a zátonyon pedig sok hal talál menedéket. A hideg vízben, nagy mélységben élő koralloknak nincs szüksége a napfényre, ezért élhetnek meg ilyen helyeken is, de kutatásuk még nem tart túl régóta, ezért keveset tudnak róluk.
[ LiveScience ]