Búváradó
KülföldA Mariana-szigeteken vezetnek be egy új adóformát a tervek szerint.
A törvényjavaslat szerint a befolyó összeg 45 százaléka egy ún. hiperbár kamra alapba menne, amiből Saipan, Tinian és Rota számára lehetne ilyen eszközt vásárolni. 35 százalék környezetvédelmi célokat szolgálna, a környezetvédelmi hatóság használná fel a korallvédelem területén. Végül az adó 20 százaléka pedig az általános alapba kerülne.
Hiro Nakamura egy búvárbázist vezet Saipanon, és ugyan tisztában van a hiperbár kamra fontosságával, úgy véli, a 25 dolláros adó túlzó, és akár a turistákat is távol tarthatja. Ráadásul ezt fejenként kell megfizetni, merülésektől függetlenül, tehát a csak egyet merülő búvárok számára a fizetendő ár akár a duplájára is emelkedhet, míg azok, aki egy hosszú búvártúrát terveznek itt, összegben ugyan azonos, arányaiban azonban kisebb emeléssel számolhatnak.
Nakamura szerint elég lenne 1-2 dolláros adót bevezetni, ez még senki számára nem tényező. Ha nem módosítják a javaslatot, a búvárkodásban dolgozók nem támogatják azt. A szigetre érkező tengerimádók körében egyébként a búvárkodás és a sznorkelezés az egyik legnépszerűbb tevékenység. Az előterjesztő szerint pont miattuk kell az adót szedni, mert ahogy egyre többen merülnek, úgy egyre több kárt is okoznak a korallzátonyokon. Úgy fogalmazott, hogy a lebegőképesség nem megfelelő szabályozása miatt a kezdő búvárok nekiütköznek a koralloknak, emellett a lógó felszerelések, a vakuvillogás, az óvatlan uszonymozdulatok a leggyakoribb károkozók a korallzátonyokon. Szerinte a 25 dollárnyi adókból befolyó összeg majd lehetőséget ad a tengeri élőhelyek hatékonyabb védelmére.
[ saipantribune.com ]