Tengeri halak helyett édesvízit
KörnyezetvédelemTámogatja a Greenpeace a fenntartható magyar édesvízi halászatot.
A nemzetközi környezetvédő szervezet elképzelését a fenntartható haltermelésről és a partmenti halászat fejlesztéséről a szaktárca is támogatja az unió illetékes bizottságában. A tengeri halászat korlátozása, annak fenntartható szabályozása mellett a haltermelés növelése és fejlesztése is a Közös Halászati Politika fontos eleme - emlékeztet a közlemény.
A VM egyetért azzal a törekvéssel, hogy a tengeri halászflották támogatását és támogatási mechanizmusait gyökeresen át kell alakítani, és az így felszabaduló pénzügyi kereteket inkább a fenntartható haltermelés és a part menti halászat fejlesztésére kellene fordítani. A következő uniós tanácsi egyeztetésen Magyarország emellett fog érvelni, támogatva ezzel a Közös Halászati Politika reformfolyamatát.
Az édesvízi halgazdálkodás fejlesztése számottevően segítheti az iparszerű halászat visszaszorítását, az óceánok élővilágának megmentését. A magyar EU elnökség idején Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter több európai miniszterrel együtt javasolta, hogy a Közös Agrárpolitika a jövőben jelentősen támogassa az édesvízi halgazdálkodást.
Magyarországnak az édesvízi haltermelés területén jó adottságai vannak. A jelenlegi haltermelési infrastruktúra jobb kihasználásával és új beruházásokkal Magyarország a jelenlegi 22 ezer tonnás haltermelését mintegy 10 ezer tonnával növelhetné 2020-ra - olvasható a közleményben.
[ MTI ]