»» ««

Leáldozott a töviskoronásoknak?

Tudomány

Két tudós a hírek szerint megtalálta a módját a kártevő csillagok kipusztításának.

A meghökkentőnek nevezett felfedezést két Queenslandben dolgozó kutató tette, akik szerint egy fehérjekeveréket a csillagba juttatva azok 24 órán belül elpusztulnak a heves allergiás reakció miatt. A töviskoronás csillagok ellen már régóta harcolnak, mert a vélekedések szerint az utóbbi 27 évben a Nagy Korallzátony koralljainak közel fele elpusztult, és ennek a pusztulásnak majdnem a feléért a töviskoronások felelnek. A töviskoronások pedig tovább szaporodnak Ausztrália mellett Guam, Francia Polinéza, Pápua Új-Guinea térségében.

A kutatók a James Cook University-ről egy, a csillagban előforduló baktériumot vizsgáltak. Egy hirtelen ötlettől vezérelve Dr Jairo Rivera Posada kipróbálta egy vizsgálat során, hogy fel lehet-e úgy gyorsítani a baktériumok szaporodását, hogy azok azt az állatot is elpusztítsák, amiben élnek. ő és kollégája, Morgan Pratchell professzor öt csillagba injekciózták ezt az anyagot, ami többek között állati fehérjét tartalmaz, és megdöbbenve látták, a csillagok hamarosan darabokra estek.

Dr Posada azt mondta, ők csak reménykedtek abban, hogy valamilyen hatással lesz ennek a kísérletnek a pusztító csillagok immunrendszerére, de az, hogy ilyen gyorsan elpusztulnak, teljesen váratlan volt a szánukra. A baktériumok nagyon gyorsan elszaporodtak, megtámadták a csillagokat, amik ezzel egy időben heves allergiás reakcióval reagáltak az állati fehérjékre. Mostantól azt vizsgálják, ez a csillagokra gyilkos hatású keverék más élőlényeket veszélyeztet-e. Ha az anyagnak zöld utat adnak, akkor esélyesen vehetik fel a harcot a csillagokkal, mert egyetlen búvár egy merülés alatt akár 500 kártevőt is elpusztíthat, míg a jelenleg használt mérgezéses módszerrel 40 a maximum. Ám félő, hogy a jelenlegi óriási szaporodásnak már nem tudnak gátat szabni, ami a Csendes- és Indiai-óceánban egyaránt megfigyelhető. Ez pedig nagy baj, mert a töviskoronások nagyobb pusztításért felelősek, mint a korallfehéredés. Dr Posada egy példával illusztrálta, mekkora a baj: "A Fülöp-szigeteken egyetlen partszakaszon 87,000 csillagot gyűjtöttek be. Ebből sejthető, mekkora invázióval kell szembenéznünk."

[ A Telegraph nyomán ]
Kapcsolódó írásaink:



 5. Kékbálna 2012 okt 19. 07:57  
Rosszul fogjátok fel. Az evolúció megint kap egy új lehetőséget. Kíváncsi vagyok mikor derülnek ki a csillag irtás mellékhatásai 5-10 év. A kutatók ideje véges a triviális dolgokat fogják végig venni. Ha "sikeresek" új problémát szülnek. Ha nem marad a mostani. :)

Aloha
 4. Bunny 2012 okt 17. 08:42  
Ja, ott a pont Istvánnál. Nem lett volna gond, ha nem avatkozunk bele eleve a dologba, onnantól meg hiába bízzuk a természetre. Az, hogy továbbra is gyűjtik a kagylókat pedig meglehetősen tipikus rövidtávú emberi gondolkodásmód. Dehát a húsvétszigetek (és Pag) fáit is kivágták, és most se vagyunk jobbat a Deákné vásznánál.
 3. istvanv 2012 okt 16. 19:24  
Ezt megint jól elbarkácsoltuk, mert a természetes ellenségét még mindig gyűjtik levélnehezéknek vagy a t@köm tudja minek... :(
 2. bm777 2012 okt 16. 18:42  
Egyetértek részben, de másik oldalról ha csak ők pusztítanák nem lenne gond, csak sajnos nem csak teszik, ezért nem biztos,hogy akkora gond ha lelassítják a folyamatot.
 1. Káplán 2012 okt 16. 09:34  
Könyörgöm, ne játszuk már megint az Istent!Majd a természet megoldja., Ha hagyjuk .

Merülőhelyek

Yamagiri Maru

Micronesia

1/1 db alapján:érdekes(átlag: 4) nehéz körülmények
max: 27m, látótáv: 10-25m

napihajós megközelítésroncs merüléskorallos, trópusi élővilágcápa

Látogasd meg és lájkold facebook csoportunkat, videóinkat pedig a Vimeo csatornánkon is elérheted.
A fórumban leírtakért a divecenter.hu felelősséget nem vállal, az kizárólag a hozzászóló magánvéleménye.

Powered by babelrabbit engine © 2004-2024 Bunny - All rights reserved
Az oldal szöveges és képi tartalmának felhasználásáról az impresszumban tájékozódhatsz.
Impresszum / Adatkezelés