»» ««

Műfű a tengerfenéken

Tudomány

Új-Zélandon új módszerrel próbáltak élőhelyet teremteni a halaknak.

A mesterséges, műanyag tengerifű-mezőket Coromandel közelében helyezték el a NIWA szakemberei, hogy megvizsgálják, benépesítik-e a halivadékok, és összességében milyen hatással van a tengerifű a halállományra. Erre a fűpótlásra azért volt szükség, mert Új-Zéland közelében az erőteljes településfejlesztés után sok szennyvíz ömlik a tengerbe, és sok helyen megritkult a természetes tengerifüves aljzat. Például Whangarei Harbour közelében a hatvanas években még 14 négyzetkilométernyi volt ennek az élőhelynek a kiterjedése, ma már szinte egyáltalán nincs itt tengerifű, Tauranga Harbour közelében pedig kilencven százalékkal csökkent a kiterjedés. Néhány helyen viszont némi regenerálódást is megfigyeltek.

Mivel azonban a probléma továbbra is fennáll, a tudósok nekikezdtek ennek az újszerű kísérletnek, a speciális szőnyegre 5-30 centi hosszúságú műanyag leveleket erősítettek, úgy kialakítva a mesterséges aljzatot, hogy az kedvező legyen a halak számára. Azt már régebb óta tudják, hogy ott él a legtöbb hal, ahol a legsűrűbb a tengerifű-mező. Ezen a nyáron halakat jelöltek meg, hogy nyomon lehessen követni túlélésüket és növekedésüket. A tudósok kiderítették, hogy a halak a fűben rejtőznek el, és ott tényleg védelmet is találnak. Ezek után a Geoff Rowling, az Új-zélandi kedvtelési horgászati tanács elnöke azt mondta, lépéseket kell tenni a természetes tengerifüves élőhelyek megóvásáért. Először is a tengerbe ömlő szennyvíz kezelését kellene megoldani ennek érdekében.

[ nzherald.co.nz ]


Hozzászólást csak regisztrált felhasználótól fogadunk el. Regisztrálás/belépés.


 7. elche 2011 jan 31. 17:44  
Azt hiszem, nem akarnak teljes területeket ezzel borítani, inkább csak kísérletet tettek a kipusztult mezők helyén reprodukálni a korábbi állapotokat, hogy legyen érv arra, miért kéne védeni azt, amíg még megvan.
 6. jokerke86 2011 jan 31. 17:41  
A buvohely feladatat el tudja latni addig, amig le nem kopik / torik / szakad. Azutan meg ugy hivjak, hogy szemet. Eletkepesebb megoldas lenne megprobalni tenyeszteni ezt a tengeri fuvet, es elo tengerifu-szonyegeket vihetnenek le a viz ala (ugy mint ahogy a focipalyan is lerakjak). Ahogy salatat tudnak termeszteni, ugy ezt sem lehet lehetetlen.
 5. Bunny 2011 jan 31. 15:51  
Gondolom az utolsó szempont volt a kiagyalók ötlete is, nem? Csak vashajó nem feltétlen tud megtelepedni az, aminek füves környezet kell.
 4. Luciferin 2011 jan 31. 14:42  
A fű növény. A növények elsődleges termelők. Megkötik a Nap energiáját, szervetlen anyagból szerveset csinálnak. A növényekre épül az egész társulás.
A műfű nem növény. Nem veszi ki a vízből a szennyezőanyagokat. Mechanikai behatásra törik és nagyon gyorsan tényleg felesleges szemét lesz belőle.
Szerintem...
A műzátonyok, általában vas hajók, a tengeri élet szempontjából sok esetben limitáló vas ionokat adják a víznek. Ezen felül megtelepedésra alkalmas felületet például homokos tengerfenék esetében.
 3. jokerke86 2011 jan 31. 11:12  
mufu = megtobb muanyag szemet a vizben
A további 2 bejegyzés a fórumban olvasható.

Merülőhelyek

Anemone Reef

Thailand

2/2 db alapján:érdekes(átlag: 4) átlagos nehézségű
max: 25m, látótáv: 4-10m , áramlás , driftes

napihajós megközelítészátony merülés scenic, nézelődős merüléshomokos élőhely korallos, trópusi élővilágcápa csikóhal jelentős halraj nyílt vízben

Búvárbazár

5mm-es neoprém ruha

Ár: 25.000 Ft.


Látogasd meg és lájkold facebook csoportunkat, videóinkat pedig a Vimeo csatornánkon is elérheted.
A fórumban leírtakért a divecenter.hu felelősséget nem vállal, az kizárólag a hozzászóló magánvéleménye.

Powered by babelrabbit engine © 2004-2024 Bunny - All rights reserved
Az oldal szöveges és képi tartalmának felhasználásáról az impresszumban tájékozódhatsz.
Impresszum / Adatkezelés