»» ««

Napszúrás ellen vízhűtés

Tudomány

Egy tengeri csillag rendkívül figyelemreméltó védekezési módot "talált ki" hőguta ellen, ismertették amerikai kutatók legújabb fölfedezésüket.

A 10-25 centiméteres karhosszúságú bíbor vagy okker tengeri csillag (Pisaster ochraceus) az árapály zónában él Észak-Amerika csendes-óceáni partjai mentén. Dagálykor, amikor elborítja a víz, nem kell félnie a túlmelegedéstől - ilyenkor vadászik zsákmányára, a kagylókra. Apálykor azonban kikerül a levegőre, és nem is képes mozogni egészen addig, amíg újra el nem borítja a víz. Ha apálykor erősen süt a nap, akkor a tengeri csillag hőgutát kaphat és elpusztulhat. Amerikai kutatók az American Naturalist folyóiratban írják le, hogyan képes átvészelni a tengeri csillag ezt a szélsőségesen forró időszakot.

(C) B. Helmuth, S. Pincebourde"Teljesen új hőszabályozási stratégiát fedeztünk fel az állatvilágban" - mondja dr. Sylvain Pincebourde, aki a kutatások idején a columbiai Dél-karolinai Egyetemen dolgozott. A kutatók azt tapasztalták, hogy a tengeri csillagok testtömege megnövekszik az apályt követő napokon, miután nagy melegnek voltak kitéve.

A tengeri csillagok nem vettek magukhoz táplálékot, így a tömegnövekedés csak a tengervíz-felvétellel magyarázható, ha vizet szív magába, akkor ugyanis értelemszerűen növekszik a tengeri csillag tömege. A testtömeg-növekedés lehetővé teszi, hogy a tengeri csillag jobban átvészelje a következő apálykor bekövetkező változást: mivel a testtömege nagyobb, a testhőmérséklete lassabban emelkedik.

"A tanulmányunkban bemutatott termoregulációs stratégia azt mutatja, hogy a tengeri csillag jól alkalmazkodott a változékony környezethez" - állítja Pincebourde. A kutatókat különösen az lepte meg, hogy milyen nagy mennyiségű folyadékot képesek fölszívni ezek a tüskésbőrű állatok. "Arányaiban olyan, mintha mi több mint 8 kilogramm hideg vizet próbálnánk meginni, hogy fölkészítsük magunkat a déli forróságra" - magyarázza, aki azt is bámulatra méltónak tartja, mennyire hatékonynak bizonyul ez a hőszabályozás. A tárolt víz mennyisége lehetővé teszi, hogy a tengeri csillag hőmérséklete majdnem 4 Celsius-fokkal kevesebb legyen, mint víz nélkül.

Sajnos, az óceánok fölmelegedése miatt lehet, hogy ez az évezredek óta jól bevált hőszabályozó mechanizmus működésképtelenné válik. A hidegebb tengervíz jobban képes csökkenteni az állatok testhőmérsékletét, a tengeri csillagok által alkalmazott hőszabályozási stratégia hatékonyságát ezért tönkre teheti az óceánok melegedése, figyelmeztetnek a kutatók. Melegebb vízben a tengeri csillagok egyre gyakrabban melegszenek túlzottan fel a levegőn, ami például nagyobb halálozási arányhoz vezethet.

Pesthy Gábor

[ Origo ]


Hozzászólást csak regisztrált felhasználótól fogadunk el. Regisztrálás/belépés.


 2. Káplán 2009 nov 05. 09:26  
Most már értem, hogy a búvárkollégák miért isznak sok sört. Nem az alkohol kedvéért, mint ahogyan azt sokan rosszindulatúan terjesztik. :) Á, dehogy. Testsúlynövelés a felmelegedés  elkerülésére.:) Vagyis a sörivó búvárokról is elmondható: jól alkalmazkodtak a változékony környezethez. :) Talán még meglepetés is lenne a kutatók  számára: mennyi sört képesek elfogyasztani. Pusztán önvédelemből. :)
 1. shark 2009 nov 05. 09:19  
Az ún. szupraliltorális öv, azaz a fröccsenéses zóna, valamint az árapály öv lakói között a cikkben ismertetett vízhűtéses technika meglehetősen általános. Például a mediterrán vizekben igen gyakori vörös lóaktínia ( Actinia equus ), szintén vizet szívva magába, tapogatóit behúzva képes több óráig, minden károsodás nélkül elviselni szárazra
kerülve a tűző nap sugarait. A sapkacsigák ( Patella sp. ) szorosan a parti sziklákra tapadva, a teknőjük között tartják a túléléshez szükséges vizet. Az árapály övben honos zöldmoszat-félék szintén vizet vesznek fel, az apály kezdetekor.

Merülőhelyek

Coriolanus wreck

Croatia (Hrvatska)

1/2 db alapján:átlagosan érdekes(átlag: 3.5) nehéz körülmények
max: 27m, látótáv: 0-4m , áramlás

speedboat-os megközelítésroncs merüléshomokos élőhelyjelentős halraj nyílt vízben

Búvárbazár

5mm-es neoprém ruha

Ár: 25.000 Ft.


Látogasd meg és lájkold facebook csoportunkat, videóinkat pedig a Vimeo csatornánkon is elérheted.
A fórumban leírtakért a divecenter.hu felelősséget nem vállal, az kizárólag a hozzászóló magánvéleménye.

Powered by babelrabbit engine © 2004-2024 Bunny - All rights reserved
Az oldal szöveges és képi tartalmának felhasználásáról az impresszumban tájékozódhatsz.
Impresszum / Adatkezelés