A rehabilitált hajós merülés specialitás
A búvárkodásrólAz önképzéshez nem kell sok: elég egy kis érdeklődés, némi szabadidő és egy jó szakkönyv.
Érdekes dolog, hogy mi, búvárok hajóról merülünk a leggyakrabban, ennél fogva sokat töltünk a vizen, mégis alig tudunk valamit a hajózásról. És ebbe azokat is beleértem, akik rendelkezünk hajós specialitással. Jól el lehet viccelődni a pénzbe kerülő, de nem sokat adó specialitásokról, mint a szépen uszonyozó búvár, a halacskakergető búvár vagy a szelepes maszkos búvár és persze a hajóról merülő búvár kártyával rendelkezőek is népszerű célpontjai lehetnek az élcelődéseknek. Általában a haladó tanfolyam révén szerezzük meg azt a "tudást", hogy lehetőség szerint vízbe ugrás előtt nézzük meg, nincs-e alattunk valaki más, akinek sérülést okozhatnánk. Persze pár oktató ennél kicsit alaposabb, én személy szerint egy rossz szót sem szólhatok, hiszen oktatóm korábban évekig hajózott, ezért pár dolog még szóba került. De sajnos a hajós búvárkodásra való felkészítés az esetek túlnyomó többségében még felületesnek is alig nevezhető- röpke epizód a búvár továbbképzése során.
Kell-e oktatni egyáltalán akkor, merülhet fel a kérdés. Ha egy tudásanyag senkinek nem hiányzik, akkor arra talán nincs is szükség? Meglehet. De visszatérve a gondolatmenet elejére, talán mégsem ártana, ha pár alapvető és értelmes dologgal megismerkednénk mi, akik oly sok időt töltünk a tengeren. Sőt, talán természetes igény is az, hogy az ember meg akarjon ismerkedni a hajózási térképekkel, a különféle hajózási szabályokkal, a horgonyzás fogásaival. Nem feltétlenül mindennapos használatú tudás ez, de tulajdonképpen jó lenne, amikor egy-egy csónakos merülésnél az ember képes lenne segíteni a horgony dobásában, vagy tudna segédkezni a kikötésnél. Végülis teljesen mindegy, mit említek, az nagyjából biztos, hogy a hajós specialitásnak nevezett tanfolyami anyagok többségében ez nem szerepel.
Úgy érzem, ez tipikusan olyan dolog, amit az érdeklődő könyvekben is megnézhet. A Seamanhsip For Divers nagyon jó, nagyon összeszedett könyv erről a témáról, és abszolút búvárszemszögből vizsgálja a hajózási kérdéseket. Persze az önjáróbb angol búvárok számára ez egy létfontosságú dolog, tehát kell is, hogy ez a könyv jó legyen, ami viszont nekem, egyszerű érdeklődőnek is szerencse. A postaköltséggel együtt ezer forint körüli beszerzési ár meglehetősen méltányos volt, a hajós specek árához biztosan nem mérhető. Nekem erről nem kell kártya, és nem is akarok a könyv elolvasása után felcsapni kapitánynak. De jó tudni azt, hogy igenis lehetséges beszélni a hajós búvárkodásról: csomók és kötélkezelés, térképismeret, navigációs alapok, a hajók felépítése és irányítása, időjárás, hajózási szabályok, és még sok más okosság van leírva, tömören és érthetően. Persze pár apróság megváltozott, hiszen manapság mondjuk a GPS alapú navigáció bárki számára elérhető, de a sok képpel, ábrával gazdagított kiadvány így is nagyon jó. Ráadásként nem csak tanít, hanem arra is ráébreszt, hogy más színben is láthatjuk a specialitásokat.
GR
Seamanship For Divers
British Sub-Aqua Club
1986