»» ««

A bálnavédelem hírei

Környezetvédelem

A japán bálnavadászat kudarca mellett pár egyéb veszélyforrásról is szólunk ebben a cikkben.

Egyértelműnek látszik, hogy a kitűzött kvóta kétharmadát elejtő, és a tervezettnél korábban visszatérő bálnavadász "tudósok" idei expedícióját kudarcként fogják fel Japánban. A fogás kisebb, a nemzetközi közvélemény pedig az ország ellen fordul egyre inkább, így hát nincsenek egyszerű helyzetben a bálnavadászok. A Sea Shepherd minden eddiginél sikeresebb kampánya az Antarktisz körzetében pedig azt is bizonyította, hogy a pénz nem minden. Ráadásul az eddig fogás is eladatlanul áll, mert a nem különösebben jó ízű bálnahúst nem nagyon veszik az emberek. A japánok többsége élete során maximum egy vagy két alkalommal kóstolta, így talán a nem is olyan távoli jövőben végképp kisebbségbe kerülnek azok a konzervatívok, akik a bálnavadászatra egyfajta fontos kulturális tradícióként tekintenek.

Mexikóben is veszély fenyegeti a bálnákat: a klímaváltozáson és a növekvő tengeri hajóforgalmon kívül a kábítószer-kereskedők által jelzésre használt cianid jelenti a legfőbb veszélyt a szürkebálnákra, akik minden télen átkelnek a Kaliforniai-félsziget partjainál. Mint Juan Rafael Elvira, az egyik helyi illetékes elmondta, a mexikói partoknál a bálnák egy része a drogcsempészek által használt cianid miatt pusztul el, ugyanis a drogkereskedők a tengerbe rejtett kokaincsomagjaik helyének megjelölésére használják a cianidot, amely a vízzel keveredve fluoreszkál.

Nagy sikert értek el a természetvédők a közelmúltban Oroszországban, miután sikerült elérniük, hogy a rendkívül veszélyeztetett nyugati szürke bálna élőhelyeit ezentúl nem zavarhatja az olaj és gáz kitermelés. Persze az öröm nem lehet most sem teljes, mert bár a bíróságon nyertek az állatvédők, vannak cégek, amelyek a terveik szerint ennek ellenére is folytatják a kitermelést a szaporodási időszakban. A bálnák ugyanis csak nyáron szaporodnak és hozzák világra kicsinyeiket. Az is bizonyított, hogy e veszélyeztetett állatfaj csak egy bizonyos sziget egyetlen öblében párzik. Itt viszont az utóbbi években az olajfeltárás és gázfeltárás okozta zaj miatt a bálnák a mélyebb vizekbe menekültek, ahol borjaikat sokkal nehezebben tudják etetni és a bálnák élete igen problémássá vált. Az egyik beperelt cégnek fel kell hagyni a kitermeléssel, de más cégek erre nem hajlandóak továbbra sem.
Minden információt -ról.

Hozzászólást csak regisztrált felhasználótól fogadunk el. Regisztrálás/belépés.


 5. VasMacska 2009 máj 10. 21:14  
2007-ben Kristóf Veronika írt egy érdekes cikket a DC-re. úgy látszik a helyzet alapjaiban mégsem változik .
 4. kovax 2009 máj 10. 17:02  
basszus titkár úr ! ha maga nem lenne ki se kéne találni! :-)
 3. Vanek 2009 máj 10. 13:19  
Ez egy igen bonyolult konspiráció lehet. A GPS koordináta kicsit egyszerűbbnek és megbízhatóbban tűnik.
A cianid persze jól jöhet a nyugdíjazás előtt álló fluoreszkáló drogfutárok hallgatásának biztosítására.
 2. vizidino 2009 máj 10. 09:54  
"ugyanis a drogkereskedők a tengerbe rejtett kokaincsomagjaik helyének megjelölésére használják a cianidot, amely a vízzel keveredve fluoreszkál."

nekem ez elég furán hangzik. Legalábbis az általam ismert szervetlen cianidok nem fluoreszkálnak jelzésre alkalmas módon. Nálam gyakorlottabb drogcsempészek igazán felvilágosíthatnának hogy miről is van szó .)
 1. BoGyesz 2009 máj 10. 07:42  
Japánoknál ez a "kulturális tradíció" azt jelenti, hogy évszázadok óta Japán egyes részein kis csónakokkal elejtettek pár bálnát évente. A fordulat akkor jött, amikor a 2.világháborúnak vége lett és ennivaló nélkül maradtak az emberek. Egyedól a tengerből tudtak ennivalót szerezni és az amerikai állam volt olyan "rendes", hogy segélyek helyett bálnavadász hajókat adományozott Japánnak valamint norvég halászokat akik megmutatták, hogy kell bálnára vadászni nagyiparilag. Szóval az a generáció amelyik a háború után nőtt fel sokat evett bálnahúst, mert az volt a legolcsóbb és az iskolákban mindenhol azt adták. Aztán az évek folyamán ez a trend csökkent meg csökken azoknak is a száma, akik bálna húson nőttek fel. Amikor voltam a Tokyo halpiacon láttam én is bálnahúst, de csak egy vagy két standon, tehát elenyésző volt. A fiatalok nem eszik a bálnahúst és gondolom egyre kevesebb bálna fog fogyni.
Azt azért érdemes megemlíteni, hogy OK nem kellene bálnákat vadászni, de a japánok csak olyan fajokat halásznak amelyikből van bőven. Itt nem lehet igazából tudni, hogy a nagyon elfogult Sea Shepherd-nek vagy a nagyon elfogult japán kormánynak higgyünk e jobban. Valahol a kettő között van az igazság, de az biztos, hogy az illegális halászat sokkal több kárt okoz, mint a japánok éves bálnavadászata. Ennek ellenére van Sea Shepherd pólóm. :-)

Merülőhelyek

Tiran, Woodhouse Reef

Egypt, Red Sea

1/2 db alapján:érdekes(átlag: 2.5) nehéz körülmények
max: 24m, látótáv: 10-25m , áramlás , driftes

napihajós megközelítésfal merülésnyílt vízi fajok korallos, trópusi élővilágteknős jelentős halraj nyílt vízben

Búvárbazár

5mm-es neoprém ruha

Ár: 25.000 Ft.


Látogasd meg és lájkold facebook csoportunkat, videóinkat pedig a Vimeo csatornánkon is elérheted.
A fórumban leírtakért a divecenter.hu felelősséget nem vállal, az kizárólag a hozzászóló magánvéleménye.

Powered by babelrabbit engine © 2004-2024 Bunny - All rights reserved
Az oldal szöveges és képi tartalmának felhasználásáról az impresszumban tájékozódhatsz.
Impresszum / Adatkezelés