A távoli égitest jeges óceánjára edz a búvárrobot
TudományEgy mexikói víznyelőben teszteli víz alatti robotját az amerikai űrkutatási hivatal (NASA).
-Annyira biztosak vagyunk abban, hogy van víz az Európán, hogy az igazi kérdés az: van-e benne élet- mondta Chris McKay, a NASA kutatója.
A Clementine becenevű, akkumulátorral hajtott robotot egy 60 tonnás daru ereszti naponta a mélybe. A szerkezet háromdimenziós térképeket készít, sziklamintákat gyűjt, reflektorával megvilágítja környezetét, így filmezni is képes a sötét mélyben.
Naprendszerünkben a Földön kívül három égitesten van, vagy volt víz: a Marson, az Európán és a Szaturnusz Enceladus nevű holdján.
-Növények, állatok, gombák, mikrobák és baktériumok. Ezek ma az élet ismert formái. Az Európán azonban más ágai is lehetnek "az élet fájának"- mondta John Spear mikrobiológus.
Az Európa óceánjának feltérképezését egy automata robottal egy texasi tudós, Marcus Gary álmodta meg egy szabadtéri hússütés közben 2001-ben. Csapata 2003-ban 5,3 millió dollárt nyert el az amerikai űrkutatási hivataltól a projektre. Az El Zacatonra azért esett a választásuk, mert eddig még nem térképezte fel senki. 1994-ben egy amerikai búvár meghalt, amikor megpróbálta elérni az alját. A nagy mélység miatt elképzelhető, hogy olyan - sötétben, oxigén nélkül élő - mikrobákra bukkanhatnak, amilyenek az Európa jeges óceánjaiban is lehetnek.
2008-ban az Antarktiszon, a mexikóinál jóval hidegebb vízben, jég alatt akarják kipróbálni a robotot. Ha sikerül pénzt szerezni a program folytatásához, akkor a következő húsz évben elindulhat Clementine egy kisebb változata. A robot jelenleg még akkora, mint egy kisebb autó.
-Öt év kell, hogy elérje az Európát, úgyhogy türelmesnek kell majd lennünk- mondta Chris McKay.
[ inforadio.hu ]