A Föld legidősebb óceáni kéregdarabja
TudományGrönland délnyugati területén geológusok megtalálták az óceáni kéreg eddig ismert legidősebb darabját. Az egykor az óceáni lemezhez tartozó kőzetdarab 3,8 milliárd éves.
A felfedezés rendkívüli értékű, ugyanis ilyen idős óceáni kéregdarabbal ritkán találkoznak a kutatók. Az óceánközépi hátságok mentén "születő" óceáni kőzetlemezek szétsodródnak, míg a "másik végük", egy-egy kontinentális kéreglemez alá bukik, vagyis idősebb óceáni kőzetet "elfogyasztja" az alábukás. Ilyen jelenség zajlik le többek között a Csendes-óceán keleti peremén, az amerikai kontinensnél.
"A legidősebb óceáni kőzetek legfeljebb kétszáz millió évesek. Ennél idősebb darabok csak akkor maradnak fenn, ha felgyűrődnek és kiemelkednek a felszínre. Ez zajlott le egykor a most talált Isua-formációnál is" - mondta Minik Rosing, Koppenhágai Egyetem kutatója, a tanulmány egyik társszerzője.
A kutatók remélik, hogy ezzel a feltárással sikerül új részleteket megtudni a Föld fejlődéséről és korai időszakáról. Eddig ugyanis szakmai körökben vitatott volt, hogy a lemeztektonika (kőzetlemezek mozgása) a Föld fiatal korszakában is működött-e, és milyen formában.
A mostani feltárásnál a kutatóknak a mélyből felgyűrődő kéregdarabbal van dolguk, ami azt bizonyítja, hogy a lemeztektonika már 3,8 milliárd évvel ezelőtt is létező jelenség volt, vagyis korábban, mint azt eddig gondolták.
[ FigyelőNet ]