Beutazás: Magyar állampolgárnak 90 napig vízummentes. Pénzneme: maláj ringgit (MYR). Legjobb időszak: Térségenként eltérő, Kelet-Maláj, Borneó febr-nov, Amandan-tenger október-május, Borneo egész évben.
Dekompresssziós kamrák: Borneón Semporna városában és Labuan szigetén, a félszigeten viszont csak Szingapúrban van!
|
Malajzia, az ázsiai népek és kultúrák olvasztótégelye, egyre több turistát és búvárt vonz az utóbbi években. Kellemes, biztonságos és igen fejlett ország, amely elsősorban hihetetlen természeti kincseivel és látnivalóival csábítja a látogatókat, akár a szárazföldi részekről, akár a szigetekről, a tenger alatti világról beszélünk.
Beutazás: Magyar állampolgárnak 90 napig vízummentes, érvényes menettérti jegy felmutatásával és legalább 6 hónapig érvényes útlevél szükséges!
A búvárok már jó ideje felfedezték maguknak, s a legnagyszerűbb az benne, hogy a merülőhelyek többsége szinte egész évben látogatható. A klíma alapvetően egyenlítői, tropikus. A maláj félsziget keleti partvidéken, valamint Borneó nyugati és északi részén az esős évszak novembertől februárig tart. Ez a periódus tehát nem annyira komfortos a búvárkodás tekintetében annak, aki a Dél-kínai tengert választja úticéljának. A maláj félsziget nyugati oldala, az Andaman-tenger szigetei elsősorban májustól októberig fürdenek a monszunban. Egészen különleges viszont, hogy Borneó déli és keleti része szinte egész évben kellemes idővel fogadja a búvárokat!
Az ország egyik különleges jellemzője tehát, hogy egyik része a Maláj-félszigeten, másik része Borneó északi részén helyezkedik el. Ez az adottság a közlekedésre is kihat. A vendégek általában Kuala Lumpur nemzetközi repterére érkeznek. Innen, vagy a szomszédos LCC (fapados) terminálról azonban rengeteg belföldi járat (Malaysian Airlines) vagy fapados gép (AirAsia, MasWings) indul a legtöbb városba és szigetre. Amely kisebb szigetre nincs közvetlen járat, oda buszos majd speedboatos transzferrel viszik ki a búvárt.
Jelentősebb búvárkodós célpontok:
Andaman-tenger: Penang és Langkawi szigete, ahol az élővilág kb. hasonló, mint az alig valamivel északabbra található Phuketen és környékén.
Dél-kínai tenger: Tioman, Tenggol, Perhentian és Redang trópusi paradicsomok, tiszta víz, pazar makró témák, cápák, köztük a cetcápák. Ezek zöme természetvédelmi terület.
Az igazi nagy durranás azonban Borneó, közelebbről Sabah tartomány.
Északon Layang-Layang és Labuan sziget a legismertebbek. Utóbbi Kota Kinabaluból érhető el hajóval. Layang-Layanag a jobb célpont, hiszen fergeteges pörölycápás hely! Vigyázat, a bázis zárva van szeptembertől februárig a heves esők és szelek miatt! Egy órás repülőútra van Borneótól. A pörölyökön kívül egyéb cápák, barracudák, teknősök és cetcápák várják az idelátogatókat. A szezon tehát márciustól augusztusig tart.
Keleten Lankayan a legjobb választás, és egész évben látogatható, de a legjobb a március-május időszak, amikor rengeteg cetcápa vonul át a zátonyok között! Ekkor teltházas a resort is. Emellett white tipek és black tipek, leopárd és bambuszcápák, tekik és szédületes makrovilág kényezteti a búvárokat. A sziget egyébként a teknősök tojásrakó helye, nyártól ősz végéig minden nap csodálhatóak tojásaikat rakó zöld teknősök, vagy ámulhatunk a rengeteg fészekaljnyi kisteknőc kikelésében és szabadon engedésében!
Sabah tartomány délkeleti részén találhatjuk a világhírű
Sipadan szigetét. Brutális cápás és teknőcös hely, rengeteg hatalmas halraj, barracudák sok százan. Korall nem sok, de az egyéb élővilág ezt feledteti és kárpótolja. Merülésenként több tucat white tip, sok szürke szirti és rengeteg zöld teknős, barracuda-örvények. Több fórum is a világ 10 legjobb merülőhelye közé sorolja Sipadant. A bázist már elbontották a szigetről, aki itt akar merülni, annak a közeli szigetek, vagy Semporna környéke lehet megoldás, de működik szafarihajó is a környéken. A közelebbi szigetek: Mabul és Kapalai, kb. 22-24 perces speedboat útra Sipadantól, inkább drága szálláslehetőségekkel, valamint kitűnő – elsősorban a makrotémák szerelmeseit megörvendeztető – merülőhelyekkel várják a búvárokat.
A bázisok zömét helyi management viszi, abszolút profi szervezéssel és kiszolgálással. Az árak azonban a megszokott egyiptomi árak felett vannak és sajnos a jelentős távolságot is le kell küzdeni addig.
Időzóna eltérése Magyarországhoz képest +6 óra.