Mindent bíró korallok
TudományA szakemberek számára is rejtély, hogy maradnak életben a korallok az ausztráliai Kimberley-ben.
Ám Ausztráliában, a Kimberley partszakaszon a tudósok számára is váratlanul a korallok nagyyszerű egészségnek örvendenek, pedig a körülmények semmiképpen sem mondhatóak kedvezőknek. James Brown tengerbiológus szerint a veszélyeztetett zátonyok megmentése szempontjából fontos lehet az, amit az itt élő korallokról megtanulhatunk.
Brown alapította a Kimberley Marine Research Stationt, ami véleménye szerint globális jelentőségű eredményeket mutathat majd fel. A hosszú partszakasz sokat változott az évmilliók alatt, a legutóbbi jégkorszakban a part jóval nagyobb része volt a víz felszíne felett. Az olvadás után a tenger visszahódította ezeket a területeket, és most a víz ereje formálja a tenger fenekét. Méghozzá nem is akármilyen erőkről van szó: az apály és a dagály közti különbség 13, és 12 óránként folyamatosan áramlik fel majd le a víz.
Brown szerint erről a tengeri környezetről kevesebbet tudunk, mint a Hold felszínéről. Szinte folyamatosan olyan részeken kutatnak a tenger felszíne alatt, amit még senki nem vizsgált. Az eredmények biztatóak: úgy fest, a biodiverzitás összemérhető a jóval ismertebb régióival, a Nagy korallzátonyéhoz hasonló. Az viszont még kérdés, miért működnek máshogy itt a dolgok: miközben máshol pusztulnak a korallok, itt minden rendben levőnek látszik.
Az apály és a dagály közti szintkülönbség miatt például a korallok hatalmas erejű áramlatokkal kell szembenézzenek. Emellett a sekélyebb sziklamedencékben levő korallok némelyike óránkig a felszínre kerül, erős viharok rombolják őket, folyamatosan változik a víz sótartalma is. Ha sikerül kideríteni. hogy bírják ezek a korallok a szélsőségeket, többet tudunk, mit lehet tenni a más helyen élő korallokért.
[ abc.net.au ]